PiS chce zbudować miasto. "Będzie miało kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców"

PiS chce zbudować miasto. "Będzie miało kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców" Źródło: fot. pexels.com

Będzie mieściło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, a jego obszar ma być porównywalny do rozmiarów Bełchatowa. PiS wystartował z planem budowy nowego miasta, którego przeznaczenie ma być kluczowe dla rozwoju Polski. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z planu władz w Warszawie, który idzie w parze z powstawaniem CPK.

Przykłady tzw. miast idealnych znajdziemy na całym świecie. Zwykle miasta te powstawały w konkretnym celu jak wydobycie czy mieszczenie instytucji centralnych. I tak za przykład wniesionych od podstaw stolic niech posłużą Brasilia i Canberra, a ośrodków powstałych na potrzeby przemysłu Gary w amerykańskim stanie Indiana. W Polsce również znajdują się przykłady wizji architektonicznych sięgających dalej niż kilka numerów na jednej ulicy. Dzisiejsza dzielnica Krakowa, Nowa Huta powstała w latach 50. jako oddzielne miast. Zamość wybudowano z inspiracji dziełami renesansowych malarzy i architektów włoskich. Także obecna polska władza ma podobne ambicje, wiążące się z dziedzinami takimi jak turystyka, handel i transport. PiS chce osiedlić na jednym terenie kilkadziesiąt tysięcy pracowników przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PiS buduje całe miasto specjalnie dla nowego lotniska!

CPK w założeniu spełniać ma rolę najważniejszego portu lotniczego i węzła komunikacyjnego w kraju. Zlokalizowany w odległości ok. 50 kilometrów od Warszawy i ok. 100 kilometrów od Łodzi złączy w sobie lotnisko i ogromny spedycję kolejową. Na jego potrzeby zajęte zostanie przeznaczone 3000 ha terenu gminy baranów. Docelowo obsługiwać będzie do 100 milionów pasażerów rocznie i powstanie do 2027 roku. Airpot City, bo tak z angielska zwać się będzie najnowsze polskie miasto idealne, pomieścić ma do 50 tys. mieszkańców i zapewniać schronienie pracownikom CPK i ich rodzinom, zaspokajając jego potrzeby kadrowe. Miasto zlokalizowane zostanie około 30 minut jazdy samochodem od lotniska. - To, czego najbardziej brakowało przy rozwoju miast to pewnego planowania i już na samym początku identyfikacji potrzeb. Teraz chcielibyśmy postąpić inaczej. Naszym celem jest najpierw identyfikacja potrzeb i to wymaga kontaktu ze wszystkimi ministrami działowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, abyśmy usłyszeli, abyśmy zdiagnozowali, czy w mieście potrzebny jest szpital, czy klinika, komisariat czy posterunek - powiedział PAP Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK. Mieszkańcy gminy Baranów nie chcą jednak zgodzić się na przeprowadzenie tak ambitnej inwestycji i nic dziwnego. CPK rozdzieli ich ziemię w poprzek. ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wotum nieufności wobec Beaty Szydło
  2. Trump przedstawił Niemcom Polskę jako wzór. „Jest wspaniała”
  3. Wyciekły tajne instrukcje polityków PiS! Tak mają traktować niepełnosprawnych
"}" data-sheets-userformat="{"2":4546,"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
"}" data-sheets-userformat="{"2":4546,"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}"> źródło: innpoland.pl Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu