Będzie mieściło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, a jego obszar ma być porównywalny do rozmiarów Bełchatowa. PiS wystartował z planem budowy nowego miasta, którego przeznaczenie ma być kluczowe dla rozwoju Polski. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z planu władz w Warszawie, który idzie w parze z powstawaniem CPK.

Przykłady tzw. miast idealnych znajdziemy na całym świecie. Zwykle miasta te powstawały w konkretnym celu jak wydobycie czy mieszczenie instytucji centralnych. I tak za przykład wniesionych od podstaw stolic niech posłużą Brasilia i Canberra, a ośrodków powstałych na potrzeby przemysłu Gary w amerykańskim stanie Indiana.

W Polsce również znajdują się przykłady wizji architektonicznych sięgających dalej niż kilka numerów na jednej ulicy. Dzisiejsza dzielnica Krakowa, Nowa Huta powstała w latach 50. jako oddzielne miast. Zamość wybudowano z inspiracji dziełami renesansowych malarzy i architektów włoskich.

Także obecna polska władza ma podobne ambicje, wiążące się z dziedzinami takimi jak turystyka, handel i transport. PiS chce osiedlić na jednym terenie kilkadziesiąt tysięcy pracowników przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PiS buduje całe miasto specjalnie dla nowego lotniska!

CPK w założeniu spełniać ma rolę najważniejszego portu lotniczego i węzła komunikacyjnego w kraju. Zlokalizowany w odległości ok. 50 kilometrów od Warszawy i ok. 100 kilometrów od Łodzi złączy w sobie lotnisko i ogromny spedycję kolejową. Na jego potrzeby zajęte zostanie przeznaczone 3000 ha terenu gminy baranów. Docelowo obsługiwać będzie do 100 milionów pasażerów rocznie i powstanie do 2027 roku.

Airpot City, bo tak z angielska zwać się będzie najnowsze polskie miasto idealne, pomieścić ma do 50 tys. mieszkańców i zapewniać schronienie pracownikom CPK i ich rodzinom, zaspokajając jego potrzeby kadrowe. Miasto zlokalizowane zostanie około 30 minut jazdy samochodem od lotniska.

– To, czego najbardziej brakowało przy rozwoju miast to pewnego planowania i już na samym początku identyfikacji potrzeb. Teraz chcielibyśmy postąpić inaczej. Naszym celem jest najpierw identyfikacja potrzeb i to wymaga kontaktu ze wszystkimi ministrami działowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, abyśmy usłyszeli, abyśmy zdiagnozowali, czy w mieście potrzebny jest szpital, czy klinika, komisariat czy posterunek – powiedział PAP Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Mieszkańcy gminy Baranów nie chcą jednak zgodzić się na przeprowadzenie tak ambitnej inwestycji i nic dziwnego. CPK rozdzieli ich ziemię w poprzek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wotum nieufności wobec Beaty Szydło
  2. Trump przedstawił Niemcom Polskę jako wzór. „Jest wspaniała”
  3. Wyciekły tajne instrukcje polityków PiS! Tak mają traktować niepełnosprawnych

Czy Polsce potrzebny jest CPK?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Oto najbogatsze i najbiedniejsze województwa! Przepaść między pierwszym miejscem a resztą PORAŻA

17 miast, w których PiS PRZEGRAŁ wybory uzupełniające w 2017 roku

źródło: innpoland.pl