Szykują się duże zmiany w Kodeksie pracy! Dwie formy zatrudnienia, dwadzieścia sześć dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, zakaz dorabiania w trakcie urlopu wypoczynkowego oraz bezpłatny urlop na żądanie – to najnowsze propozycje zmian w Kodeksie pracy. Nie to jednak budzi największe kontrowersje.

Zespół komisji ds. indywidualnego prawa pracy w zakresie nowelizacji ustawy – Kodeks pracy już pracuje nad nowym projektem. Spore emocję wzbudza punkt dotyczący pracy zdalnej. Według propozycji praca z domu ma być wykonywana wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, kiedy pracownik nie może świadczyć pracy bezpośrednio z siedziby firmy. Takim przypadkiem może być np. choroba dziecka.

Narzucony urlop

Wielkie zmiany szykują się też w urlopach wypoczynkowych. Jedną z bardziej kontrowersyjnych propozycji, którą zapowiedziała komisja, jest umożliwienie pracodawcy jednostronnego wyznaczenia daty urlopu wypoczynkowego, w terminie dwóch miesięcy od dnia poinformowania o tym pracownika.

Prace trwają również nad przepisami, które wyrównają długość urlopów wypoczynkowych dla wszystkich pracowników do 26 dni niezależnie od stażu pracy. Obecnie zależy on od stażu pracy i wynosi od 20 do 26 dni.

Dwie formy zatrudnienia

Ulec ma także zmiana terminu wykorzystania zaległego urlopu, który trzeba będzie wziąć do końca marca następnego roku kalendarzowego.

Komisja zaproponowała też wyodrębnienie dwóch form zatrudnienia: etatowego oraz nieetatowego. To drugie będzie dotyczyć pracowników świadczących pracę do 16 godziny w tygodniu. Zatrudnieni w ten sposób mają mieć gwarancję płacy na urlopie.

 

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks

Jeśli nie żyłeś w PRL-u, na pewno nie pamiętasz, CO TO...

 

...

Zobacz również

Zobacz również