PiS poprzez pomysły w sprawie alkoholu wkurzy miliony Polaków. Czy ludzie w naszym kraju są gotowi na tak duże zmiany?

Według portalu money.pl członkowie rządu, mającego ponad 40 proc. poparcia, wpadli na pomysł tzw. godzinowej prohibicji, która miałaby trwać od 22.00 wieczorem do 6.00 rano.

Partia Jarosława Kaczyńskiego chce nowelizacji ustawy jeszcze z czasów PRL o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ma ona wprowadzić samorządom możliwość ograniczenia sprzedaży alkoholu w czasie ciszy nocnej.

W razie gdyby tej projekt nie zyskał wymaganego poparcia to rząd szykuje kolejny, bardzo podobny do ustawy „apteka dla aptekarzy” (wprowadziła maksymalną ilość aptek na jedną osobę, wyznaczając minimalną odległość między aptekami). W takim wypadku gminy mogłyby same decydować jaka będzie maksymalna ilość punktów sprzedaży alkoholu w okolicy.

Jak widzimy, projekt jest już drugim w ostatnim czasie pomysłem PiS-u, na walkę z nałogiem alkoholowym. Ministerstwo zdrowia niespełna dwa miesiące temu przygotowało projekt zakładający zakaz spożycia alkoholu w miejscach publicznych a także eliminację reklam wszelkich napojów wyskokowych w TV przed godzina 23.

Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz ze Światową Organizacją Zdrowia przedstawiło dane o ponad 3 mln rodaków nadużywających alkohol. W naszym kraju spożycie jest bardzo wysokie i ciągle rośnie. Przekłada się to na wiele problemów zarówno zdrowotnych jak i rodzinnych.

W projekcie przygotowanym przez PiS możemy się dowiedzieć, że przepisy jakie uda się przeprowadzić spowodują ograniczenie spożycia trunków przez młodzież, poprawę bezpieczeństwa oraz wpłyną na zdrowie obywateli. W praktyce będzie jednak zupełnie inaczej. Ludzie zaczną po prostu kupować alkohol „na zapas”, co przyniesie skutek dokładnie odwrotny do zamierzonego. Jakby tego było mało, ceny drastycznie poszybują w górę.

rp.pl

...

Zobacz również