PiS chce odebrać kamienice oszustom. Powołuje komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji

PiS chce odebrać kamienice oszustom. Powołuje komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało dzisiaj plan powołania komisji weryfikacyjnej, która zajmie się analizą przypadków przekazywania nieruchomości w Warszawie w ramach odszkodowań i odzyskiwania własności utraconych w czasie II wojny światowej. Komisja będzie miała nie tylko uprawnienia śledcze ale także wykonawcze. 

Przez lata w Warszawie (oraz innych miastach w Polsce) miał miejsce proceder oddawania nieruchomości (lub wypłacania odszkodowań) rzekomym potomkom ich przedwojennych właścicieli. Kilka tygodni temu za sprawą jednej z działek w stolicy sprawa wyszła na jaw i przerodziła się w jedną z największych afer w Warszawie ostatnich dekad.

Teraz obóz rządzący zaprezentował swój plan jak poradzić sobie z problemem rozdawania nieruchomości nieuczciwym osobom oraz zapobiec dalszemu rozdawaniu.

W tym celu Prawo i Sprawiedliwość - jak poinformował minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro - powoła komisję weryfikacyjną, która oprócz uprawnień śledczych, będzie miała również uprawnienia wykonawcze - najważniejsze z jej uprawnień to prawo do odbierania nieruchomości nieuczciwym osobom oraz nakładanie na nich ogromnych kar finansowych.

Komisja będzie działać z urzędu i będzie sprawdzać wszystkie podejrzane odszkodowania i oddania nieruchomości. Ponadto każda instytucja będzie miała obowiązek z nią współpracować jeśli pojawi się taka potrzeba.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości skomentowała m.in. prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz Waltz.

hgw

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

bh Następny artykuł