Jak powiedział Wirtualnej Polsce Mariusz Błaszczak z PiS, jego formacja po ewentualnym przejęciu władzy będzie dążyła do stworzenia dwóch nowych województw.

Po raz pierwszy obietnicę stworzenia nowych województw złożył Jarosław Kaczyński mieszkańcom Koszalina. Według prezesa Prawa i Sprawiedliwości, utworzenie m.in. województwa „środkowopomorskiego” może przyczynić się do ożywienia regionu.

Drugie województwo, którego utworzenia chce Prawo i Sprawiedliwość to „warszawskie”, które sprawiłoby, że województwo mazowieckie dostałoby więcej dotacji z Unii Europejskiej. Aktualnie całe województwo dostaje mniejsze środki z uwagi na Warszawę, która zawyża znacznie wskaźniki dotyczące rozwoju.

Jak podkreśla przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak, podobne rozwiązania zastosowano w Irlandii i Czechach.

Kolejnym pomysłem formacji Jarosława Kaczyńskiego jest utworzenie z byłych miast wojewódzkich, powiatów grodzkich co miałoby wyeliminować szereg problemów w związku z zarządzaniem tymi miastami.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: wp

Zobacz również