Jak wynika z informacji, do których dotarły media, ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt zakładający częstsze wykorzystywanie więźniów do pracy za darmo. Skazani mieliby pracować m.in. w spółkach skarbu państwa. 

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w kodeksie karnym wykonawczym, który umożliwi częstsze wykorzystywanie więźniów do darmowej pracy. Aktualnie jest to możliwe jedynie w teorii i więźniowie,  mimo że niskie, ale otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę.

Rząd PiS chce to zmienić i przygotowany projekt zmian w prawie zakłada pracę społeczną więźniów na rzecz „podmiotów samorządu terytorialnego, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim” oraz dla „państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych” i spółek „prawa handlowego z wyłącznym udziałem skarbu państwa, gminy, powiatu, bądź województwa”.

Pomysł obozu władzy popiera m.in. były szef polskiego więziennictwa, Paweł Moczydłowski, który przekonuje, że bezczynność w więzieniu jest niezdrowa i powoduje, że po odbyciu kary, więźniom trudniej jest się przystosować do społeczeństwa. Dzięki nowemu rozwiązaniu będą mogli natomiast wyuczyć się zawodu, który zamierzają wykonywać po wyjściu na wolność.

Ustawa aktualnie jest konsultowana jednak ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: fakt24

...

Zobacz również

Zobacz również