PiS chce ograniczenia dostępności do tabletek ellaOne, tzw. pigułek „dzień po”. Według partii rządzącej promują rozwiązłość i są nadużywane. „Po prostu przywracamy porządek w tym zakresie. Mamy sygnały od lekarzy ginekologów, że ten produkt jest nadużywany” – mówi Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

PiS jest przeciwne łatwej dostępności tabletki ellaOne. Partia rządząca chce ograniczenia dostępu do pigułki. Tzw. pigułka „dzień po” prawdopodobnie wróci na listę leków, do których zakupu potrzeba recepty.

Jednak nie tylko PiS chce usunięcia ellaOne z listy łatwo dostępnych leków. Tylko do października zeszłego roku pod petycją w sprawie ograniczenia dostępności do ellaOne podpisało się 100 tys. osób.

Z kolei prof. Bogdan Chazan donosi, że ellaOne „powoduje zagrożenie dla zdrowia kobiet, a zwłaszcza dziewcząt”. Wtórują mu organizacje katolickie, które uważają, że tabletka „deprawuje młodzież i zachęca do rozwiązłości”. Te same organizacje mówiły już niejednokrotnie, że ellaOne wywołuje aborcję.

Przeciwni pomysłowi PiS ginekolodzy wskazują natomiast, że ellaOne ani nie wywołuje aborcji, ani nie jest „tabletką wczesnoporonną”. Wskazują także na decyzję Komisji Europejskiej, która wpisała ellaOne na listę leków dostępnych bez recepty.

Także prof. Violetta Skrzypulec-Plinta wskazuje na nieszkodliwość ellaOne. Według Szkrzypulec-Plitny tabletka w żaden sposób nie wpływa na przebieg ciąży. Jej zadaniem jest opóźnianie jajeczkowania. Jeżeli jednak dojdzie już do zapłodnienia, antybiotyk nie wpływa w żaden sposób na ciążę.

„To środek antykoncepcji awaryjnej, który opóźnia jajeczkowanie, a więc uniemożliwia zapłodnienie. Jeżeli dojdzie jednak do zapłodnienia, tabletka nie powoduje przerwania ciąży, nie ma zatem wpływu na jej przebieg” – mówi Skrzypullec-Plinta.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: newsweek.pl
pt

Zobacz również