PiS bierze się za dane internautów. Nic się nie ukryje

PiS bierze się za dane internautów. Nic się nie ukryje Źródło: Fot. Pxhere

W ostatnim czasie kryptowaluty zdobyły ogromną popularność także w naszym kraju. Sprawą bardzo szybko zainteresowały się więc organy państwowe. Skarbówka oficjalnie bierze się za dane internautów, którzy postanowili zainwestować w ten niepewny wciąż sposób na zarobek.

W drugiej połowie marca właściciel jednej z giełd kryptowalut BTC Duke otrzymał oficjalne pismo nadane przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie. Co ciekawe, ostatecznie podobne wezwania trafiły także do innych firm związanych z bitcoinem. Czego w nich zażądano?

Kryptowaluty pod lupą

Giełdy oraz kantory muszą ujawnić dane swych klientów. Chodzi szczególnie o numery rachunków, adresy e-mail oraz historię działań na kryptowalutach. Nie będzie to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. - Giełdy, kantory i portfele online w tym czasie (o którym czytamy w pismach od Urzędu Skarbowego - od 01.01.2016 do 31.12.2017 - przyp. red.) nie podlegały pod ustawę o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Giełdy nie wystawiają faktur, więc nie podlegają pod ustawę o rachunkowości - poinformował portal bitcoin.pl.

Nieoczekiwane problemy

Chociaż firmy nie są w stanie przedstawić wielu danych, i tak grożą im gigantyczne kary finansowe. W jaki sposób można więc rozliczać się z transakcji na kryptowalutach, aby osobiście uniknąć kłopotów? - W obecnej chwili organy podatkowe stoją na stanowisku, że w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dochód z tego rodzaju transakcji stanowi dochód z praw majątkowych opodatkowany według skali podatkowej 18 proc. lub 32 proc. Natomiast w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą takie dochody mogą zostać przypisane do dochodów z działalności gospodarczej i opodatkowane według skali podatkowej lub podatkiem liniowym 19 proc. - powiedział w rozmowie z INNPoland.pl Krzysztof Puzyr, reprezentujący kancelarię Czarnik i Wspólnicy.ZOBACZ TAKŻE:
  1. To on ZASTĄPI Andrzeja Dudę?! Prawica zadrżała
  2. Jasna deklaracja Biedronia ws. wyborów. „Nie będę się wahał”
  3. Minister w rządzie PiS przeszła metamorfozę. Dziś jest seksbombą
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News