Anna Zalewska uczyniła z reformy systemu edukacji swój sztandarowy projekt. Jak się jednak okazało, zarówno rodzice, jak i nauczyciele zdecydowanie nie są z niego zadowoleni. Czy jednak minister wyciągnie wnioski z ich skarg i zdecyduje się przyznać do porażki swego planu?

W imię zmian zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość w Polsce zlikwidowano gimnazja. Te dzieci, które miały rok temu rozpocząć w nich naukę, pozostały w VII klasie szkoły podstawowej.

Czy likwidacja gimnazjów do dobry pomysł?

Projekt od momentu powstania wzbudzał ogromne kontrowersje wśród opinii publicznej. Po roku jego funkcjonowania Rzecznik Praw Dziecka zdecydował się więc na zlecenie wykonania raportu, który miał zbadać odczucia obywateli jego względem.

Stworzono więc dokument pod tytułem „Sytuacja uczniów klasy VII zreformowanej szkoły podstawowej”, który trafił już do minister Zalewskiej. Jego realizację zlecono pracownikom Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wyniki badań bez wątpienia nie przypadną jednak do gustu zwolennikom reform.

Kontrowersyjne rezultaty badań nad projektem rządu PiS

– Najczęściej zgłaszanymi dyrektorom przez uczniów i rodziców problemami są: nadmiar nauki (odpowiednio 80 proc. i 78 proc.), prac domowych (41 proc. i 36 proc.), sprawdzianów (30 proc. i 24 proc.) i kartkówek (29 proc. i 15 proc.), a także problemy związane z przemocą rówieśniczą (17 proc. i 21 proc.) – poinformowano w raporcie.

– Niemal połowa nauczycieli (48 proc.) uważa treści nauczanych przez siebie przedmiotów za zbyt obszerne – zwłaszcza w przypadku języka polskiego (75 proc.), historii (75 proc.), geografii (64 proc.), matematyki (62 proc.) i języka angielskiego (59 proc.). Przyznają także, że nie są w stanie zrealizować całości treści programowych podczas zajęć – średnio na lekcjach realizują 60 proc. materiału, co wymusza na uczniach zdobywanie nowej wiedzy w domu – czytamy także w dokumencie.

Co na to Anna Zalewska?

Wyniki badań uniwersyteckich wykonanych przy współpracy z dziećmi, rodzicami oraz nauczycielami wskazują więc na porażkę reformy edukacji pomysłu rządu PiS. Czas pokaże, w jaki sposób do treści kontrowersyjnego dokumentu ustosunkuje się minister Zalewska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Będzie się działo! Siostra Morawieckiego szturmem wchodzi do polityki
  2. Szokujące zmiany PiS! Jeśli wyjeżdżasz za granicę, to zapłacisz FORTUNĘ
  3. Przebrali lalkę z sex shopu za Kaczyńskiego. Potem poderżnęli mu gardło

Czy jesteś zadowolony z likwidacji gimnazjów?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

To dziś niezwykle rozpoznawalny polityk! Poznajesz go? Stare zdjęcia światowych przywódców


Jak bardzo praworządnym krajem jest Polska? Ranking ukazuje naszą pozycję...