PiS straci senatora? Wyborcy złożyli protest w Sądzie Najwyższym

PiS straci senatora? Wyborcy złożyli protest w Sądzie Najwyższym Źródło: Wikimedia Commons/Katarzyna Czerwińska

PiS może mieć problemy z uzyskaniem władzy w Senacie. Wyborczy oburzyli się działaniem partii i złożyli oficjalny protest do Sądu Najwyższego. To może skończyć się nawet unieważnienie wyborów.

Partia PiS raczej nie była zadowolona z wyników wyborów do Senatu. Choć w Sejmie udało się uzyskać bezwzględną większość, to w Senacie liczono na lepszy wynik. Ostatecznie, opozycja i niezależni kandydaci zajęli wystarczająco dużo miejsc, żeby w razie co, móc przegłosować partię rządzącą. Okazuje się, że to nie koniec kłopotów partii Jarosława Kaczyńskiego.

PiS może mieć problemy przez śmierć Kornela Morawieckiego

Okazuje się, że według grupy wyborców, Prawo i Sprawiedliwość bezprawnie wystawiło swojego kandydata w okręgu na Podlasiu. Marek Komorowski, który wszedł do Senatu, zastąpił na listach niedawno zmarłego Kornela Morawieckiego. Według jednego z zapisów w prawie wyborczym, nie powinno w takiej sytuacji dopisywać się kolejnego kandydata.

Po śmierci Kornela Morawieckiego partia Prawo i Sprawiedliwość niemal natychmiast zgłosiła się do Państwowej Komisji Wyborczej, aby zastąpić ojca premiera RP innym kandydatem. Powołano się na następujący przepis.

- [...] jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w nim przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu - można przeczytać w kodeksie wyborczym.

W skrajnym wypadku, mogą zostać unieważnione wybory

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Niezadowoleni wyborcy powołali się jednak na inny przepis, według którego wszelkie zmiany w listach wyborczych, związane ze śmiercią kandydata, powinny być zgłoszone do 15 dni przed wyborami. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło to dopiero trzy dni po upłynięciu terminu.

Dzisiaj grzeje: 1. Nastolatka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale... nie dziecko
2. Martwego noworodka przewieziono do kostnicy. Nagle dziecko zaczęło się ruszać, ale przerażony pracownik wypełnił bezlitosne polecenie szefa

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Gdyby skarga została przyjęta, mogą zostać unieważnione wybory w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Co za tym idzie, może być to argument do unieważnienia wyborów ogólnokrajowych, o czym wspomina wielu polityków. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. ASTRONOMICZNA suma za miejsce na cmentarzu. Parafianie piszą do kurii
  2. Przyjaciółka Anny Jantar po latach wyznała straszliwą prawdę. Tego nie wiedział nikt, polały się łzy
  3. Małgosia znalazła na swojej wycieraczce prezerwatywę. Tuż obok leżał liścik, jak go przeczytała, chciało jej się płakać
  4. Urodziła bliźniaki, a lekarze na ich widok zamilkli. Dopiero jak na nie spojrzała, zrozumiała dlaczego
  5. Mąż pozwalał braciom i kuzynom wykorzystywać cieleśnie swoją żonę. Ale to nie było najgorsze, co jej zrobił

Źródło: Natemat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News