Piotr Szumlewicz doszukał się rasizmu u komentatora piłkarskiego meczu Algierii z Niemcami. Postanowił dołożyć swoją cegiełkę do kampanii „Wykopmy rasizm ze stadionów?. Cel szczytny, ale zarzuty Piotra Szumlewicza są co najmniej żałosne.

30 czerwca na antenie TVP1 w ramach Mistrzostw Świata został wyemitowany piłkarski mecz Algieria kontra Niemcy. Podczas transmisji relacjonujący mecz Jacek Laskowski (w przerwie między drugą połową meczu i dogrywką) powiedział na temat reprezentacji Algierii: ?Te cwane zwierzęta z pustyni potrafią tutaj napsuć dużo krwi reprezentacji Niemiec?. Według Piotra Szumlewicza to rasizm i przykład naruszenia art. 18, ust. 1 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, zgodnie z którym ?Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość?. Dziennikarz apeluje o interwencję w KRRiT.

Wszystko pięknie, tylko najwyraźniej Piotr Szumlewicz nie ma zielonego pojęcia o piłce nożnej. Tak jak piłkarzy reprezentacji Belgii nazywa się Czerwonymi Diabłami, tak Algierii Lisami Pustyni (cwanymi zwierzętami z pustyni). To element piłkarskiego żargonu. Laskowski przecież nie miał zamiaru negować człowieczeństwa Algierczyków, którzy sami nazywają siebie Lisami Pustyni…

Dlatego zanim wystrzeli się z oskarżeniami o rasizm, należy zrobić chociaż drobny research. Inaczej wychodzą potem takie kwiatki i kompromitacje.

Link do artykułu Piotra Szumlewicza: http://www.lewica24.pl/ludzie-i-polityka/44-ludzie-i-polityka/4902-szumlewicz-wykopmy-rasizm-z-relacji-pilkarskich.html

Zobacz również

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta