Bardzo smutne wiadomości. Nie żyje Piotr Napierała

Bardzo smutne wiadomości. Nie żyje Piotr Napierała Źródło: pikio.pl

Piotr Napierała nie żyje. Był niezwykle istotną postacią dla naszego kraju i wielu Polaków. Jego śmierć to potworna strata, po której wielu z pewnością szybko się nie otrząśnie.

Piotr Napierała zmarł po ciężkiej chorobie 6 lipca 2019 roku. Całe swoje życie zajmował się ochroną i konserwacją obiektów zabytkowych. Był autorem wielu książek i tekstów na temat konserwacji zabytków. Dzięki jego pracy wiele ważnych atrakcji turystycznych odzyskało swój dawny blask, za co Polska może być mu wdzięczna. 

Zmarł Piotr Napierała

W 1988 roku Piotr Napierała dołączył do firmy Integer S.A., gdzie przyczynił się do odnowienia wielu krajowych i zagranicznych pałaców i obiektów zabytkowych. W trakcie swojej kariery wyremontował m.in. słynny zamek w Kliczkowie. W 2007 roku odszedł z pracy i założył firmę Castellum, która stała się jedną z największych i najpopularniejszych firm trudniących się renowacją zabytków na Dolnym Śląsku.

Jako prezes własnego przedsiębiorstwa, zajął się m.in. remontem zespołu pocysterskiego w Krzeszowie, wrocławskiej synagogi Pod Białym Bocianem, Dworca PKP, a także 11 kamienic Muzeum Warszawy.

Za jego sprawą Kotlina Jeleniogórska stała się atrakcją turystyczną

Był wielkim miłośnikiem Kotliny Jeleniogórskiej, która okazała się jednym z największych skupisk pałacowych w Europie. Na obszarze zaledwie 100 kilometrów kwadratowych, znajduje się w niej ponad 100 zamków, pałaców i dworów. Po II-wojennych walkach wiele znajdujących się tam zabytków zostało zniszczonych i nikt nie chciał podjąć się ich renowacji. To właśnie Piotr Napierała był jednym z pierwszych inwestorów, który zdecydował się na przywrócenie obiektów do życia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wraz z firmą Castellum zdążył odnowić 3 pałace na terenie kotliny. W 2005 roku założył fundację "Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej", która miała na celu ożywić ten obszar pod względem turystycznym. W 2012 roku zespołom parkowo-pałacowym dzięki działaniom fundacji nadano status Pomnika Historii Prezydenta RP, wręczony przez Bronisława Komorowskiego.

- Zabytku nie wystarczy kupić, wyremontować i przerobić na hotel, trzeba go też, a to jest najtrudniejsze, ożywić. Turystów z zagranicy nie przekona basen, spa czy korty, im potrzeba czegoś więcej - mawiał Piotr Napierała o swojej inwestycji życia.

Wielu mieszkańców Dolnego Śląska oraz miłośników zabytków pogrążyło się w żałobie.

- Zacny człowiek, wiele zrobił dla naszego regionu - napisał internauta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska tym razem przeszła samą siebie. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Fani do teraz nie mogą dojść do siebie!
  2. Ujawniono prawdę o tożsamości Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  3. Rozenek z hukiem przewróciła się do basenu, a jej wielki, ledwo zakryty biust, rozbryzgał wodę na boki
  4. Mąż pracujący za granicą napisał do żony, że nie wyśle jej pieniędzy. Gdy zobaczycie jej odpowiedź popłaczecie się ze śmiechu
  5. Lekarze otworzyli jej czaszkę, by wyciąć nowotwór. Kiedy zobaczyli, co naprawdę było w środku, pobledli
  6. Najnowsza prognoza pogody przeraża. Wiadomo już dokładnie, kiedy do Polski wrócą jeszcze bardziej piekielne upały

Źródło: Castellum

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News