Koszmarna tragedia na Antarktydzie. Zginęły tysiące małych pingwinów

Koszmarna tragedia na Antarktydzie. Zginęły tysiące małych pingwinów Źródło: Pixabay.com/PublicDomainPictures

Pingwiny z Antarktydy doświadczyły bardzo smutnego wydarzenia, które miało fatalny wpływ na część populacji. Naukowcy odkryli szczegóły tragedii. Efekty są zasmucające.

Pingwiny cesarskie są jednym z największych i najcięższych przedstawicieli tego gatunku. Większość ludzi rozpoznaje je dzięki złotym akcentom w okolicach oczu, co nadaje im szlachetnego wyglądu. Dzięki niemu łatwo je rozpoznać nawet wśród innych gatunków. 

Mało osób zdaje sobie sprawę, że te wyjątkowe ptaki musiały się zmierzyć z prawdziwym koszmarem na Antarktydzie. Ogromna część kolonii zginęła, w tym wiele piskląt. Specjaliści są zaniepokojeni.

Dramat na Antarktydzie. Pingwiny straciły wiele młodych

Naukowcy odkryli fatalne skutki dramatu w Zatoce Halleya. W 2016 roku właśnie tam doszło do załamania lodu pod dużą kolonią pingwinów. W wyniku tragedii z dnia na dzień z powierzchni ziemi zniknęła znaczna część tamtejszych ptaków.

Przyczyną tego zdarzenia był prawdopodobnie ciężar zwierząt. Było ich tak dużo, że lód musiał nie wytrzymać przeciążenia i po prostu się złamał. Przerażone pingwiny wpadły do wody. Dorosłe, silne osobniki przetrwały katastrofę i powróciły na ląd.

Dużo gorzej zniosły to pisklęta, które nie miały jeszcze piór. Wiele z nich nigdy nie miało kontaktu z wodą oraz nie była przystosowana do pływania. Być może niektóre pisklęta mogłyby się uratować, jednak nagromadzenie większych okazów w połączeniu z brakiem umiejętności miały fatalne konsekwencje. Młode nie przeżyły zdarzenia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Naukowcy mają bardzo złe prognozy. Pingwinów będzie coraz mniej

Tragiczne w skutkach załamanie lodu w Zatoce sprawiło, że prawie cała populacja zniknęła. Szacuje się, że mogła liczyć od 14 do 25 tysięcy par lęgowych, co można przeliczyć na 5-9 procent światowej populacji tej rasy. To wielka strata, zwłaszcza, że pingwiny, które przeżyły, straciły ochotę na rozmnażanie i dołączyły do innych kolonii.

Zdarzenie prawdopodobnie miało miejsce w 2016 roku, a odkryli je specjaliści z Wielkiej Brytanii. Zaczęli analizować obrazy satelitarne, które pokazały, co się niegdyś wydarzyło.

Prognozy na najbliższy czas nie są pomyślne dla tych ptaków. Według prognoz badaczy, już niedługo populacja pingwinów cesarskich może spaść o 50, a nawet 70 procent. Ryzyko wystąpienia podobnych załamań lodu jest w przyszłości bardzo prawdopodobne, bowiem ze względu na swoją wagę ten gatunek potrzebuje bardzo grubego podłoża.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska jak Agata Duda? Aktorka wygląda niemal identycznie!
  2. Córki Hanny Lis to prawdziwe piękności. Julia i Ania mogłyby zostać gwiazdami!
  3. Śmierć Michała na zawsze będzie tajemnicą. Są wyniki sekcji zwłok
  4. TVP podało pilne informacje. Ważny polityk PO nie żyje, popełnił samobójstwo
  5. Masz stary dowód? Dostaniesz fortunę

Źródło: o2

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News