To wiadomości z ostatniej chwili. Poznaliśmy wyniki sondaży exit polls dzisiejszego referendum, które może mieć bardzo poważne skutki dla Europy i Unii. Przed głosowaniem mówiło się, iż może mieć ono zatrząść Europą mocniej niż Brexit. Czy następstwem będzie kryzys bankowy? Tego obawiają się ekonomiści. 

Premier Matteo Renzi zadeklarował, że jeśli obywatele zagłosują na „nie”, to poda się do dymisji. Według wyników exit polls, najprawdopodobniej właśnie tak się stanie. Choć sondaże wahają się, to pewnym jest, że większość Włochów zagłosowała dzisiaj przeciw reformom.

Według RAI, 42-46% Włochów zagłosowało za zmianami, natomiast 54-58% była im przeciwna.

Co oznacza dymisja Renziego? Przyspieszone wybory. Tu z kolei w sondażach ścierają się Partia Demokratyczna z eurosceptyczną partią Ruchu Pięciu Gwiazd. Przegrana obecnej władzy w referendum może spowodować, że eurosceptycy wyjdą na prowadzenie i wygrają wybory, szczególnie, że w Europie i USA partie uderzające w nastroje antyestablishmentowe rosną w siłę. Unijni urzędnicy boją się kolejnego ciosu.

Formacja postuluje wyjście ze strefy euro, zaś część jej zwolenników żąda wyjścia z Unii. Ponadto, jej zwycięstwo najprawdopodobniej będzie oznaczać bankructwo nawet ośmiu włoskich banków i początek kolejnego kryzysu bankowego w Europie. Według głównego ekonomisty Manulife Asset Management, włoskie referendum wywołując bankowy kryzys będzie miało znacznie bardziej poważne konsekwencje dla Europy niż Brexit.

FORUM DYSKUSYJNE PIKIO.PL 

OFICJALNE: Premier Włoch podaje się do dymisji

 

...

Zobacz również