Kilka dni temu w Sejmie wybuchła burza, gdy Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało nową ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych. Doszło wtedy do poważnego rozłamu w partii, której część posłów nie chciała narażać Polaków na dodatkowe koszta.

W sytuacji konfliktu wewnętrznego w obozie władzy postanowiono zwołać nadzwyczajne zebranie klubu poselskiego PiS-u. Tam przedstawiono posłom ostateczne ultimatum, w którym powiedziano, że albo będą głosować wedle dyscypliny partyjnej i wszystkie pomysły kierownictwa partii przejdą pomyślnie przez Sejm, albo odbędą się przedterminowe wybory. Chodzi o ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, prawie wodnym i właśnie o podatku paliwowym. Podczas tych wyborów na listach wyborczych PiS ma nie być miejsca dla buntowników.

Nowa opłata paliwowa, która w konsekwencji doprowadziłaby do podniesienia cen produktów codziennego użytku, zawierała się w tymże ultimatum. Teraz właśnie Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z tego projektu.

A to oznacza jedno – jeśli Kaczyński nie rzuca słów na wiatr oraz nie zamierza bawić się z opozycją wewnątrz partii to zgodnie z danym słowem powinien zorganizować teraz przyspieszone wybory nie dając buntownikom szansy rehabilitacji.

Takie samo działanie podjął już raz i przegrał. Było to 10 lat temu, kiedy Kaczyński w celu pozbycia się kłopotu rządzenia w koalicji liczył na zorganizowanie po elekcji gabinetu większościowego. Wtedy do władzy doszła Platforma Obywatelska.

...

Zobacz również

Zobacz również