Obniżony rating dla Polski, pierwszy raz w historii! Potężny spadek złotego
Wiadomości Pikio - 15 Stycznia 2016

Obniżony rating dla Polski, pierwszy raz w historii! Potężny spadek złotego

Po raz pierwszy w historii obniżono rating Polski z A- na BBB+. Eksperci z agencji S&P podkreślają, że nie chodziło głównie o przesłanki makroekonomiczne, lecz o zmiany instytucjonalne realizowane przez nową władzę. Perspektywa ratingu została zmieniona z pozytywnej na negatywną. Ma to fatalne skutki. Polski złoty potężnie osłabł w stosunku do walut obcych takich jak dolar, euro i frank szwajcarski. Rating na tym poziomie ma m.in Peru, Tajlandia czy Meksyk. 

Jak podaje bankier.pl, agencja S&P obniżyła długoterminowy rating kredytowy w walucie obcej. Obniżono również rating w walucie krajowej. Ostatnia zmiana w ratingu miała miejsce w 2007 roku, aczkolwiek ten jeszcze nigdy nie został obniżony. To pierwszy raz w historii Polski. W związku z obniżeniem ratingu, złoty potężnie osłabł w stosunku do euro i dolara. Około godziny 19:00, kurs w stosunku do euro wynosił 4,48 (najgorzej od 4 lat). Kurs w stosunku do franka szwajcarskiego i dolara wyniósł 4,10, co jest najsłabszym wynikiem od niemal 12 lat (w stosunku do franka od roku).- Kaczyński. Tyle w temacie. Pozdrowienia dla zwolenników PiS. Jesteście mi winni dużo pieniędzy. Mam tylko nadzieję, że Was to dotyka w nie mniejszym stopniu. Tego Wam życzę - napisał ekonomista prof. Adam Grzegorczyk. Agencja informuje, że nie kierowała się przesłankami makroekonomicznymi, lecz politycznymi. Chodzi o zmiany instytucjonalne, jakie wprowadza PiS. Instytucje mają tracić swoją niezależność i skuteczność. W ciągu 2 lat rating ma być dalej obniżany. Na to wpływ będzie miało ewentualne podważenie wiarygodności polityki pieniężnej lub gorszy stan finansów publicznych. Agencja przewiduje również, że stosunek deficytu finansów publicznych do PKB przekroczy 3,2%, co będzie oznaczać wejście w procedurę nadmiernego deficytu.- Od wygranych wyborów w październiku 2015 roku, nowy rząd w Polsce zainicjował różne środki legislacyjne, które uważamy za osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie - podaje agencja Standard&Poor's. Na załączonej poniżej grafice z TVN BiŚ widać jak złoty zareagował na komunikat agencji.euroObserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: bankier.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News