Są wyniki wyborów z Holandii, wielkie zaskoczenie!

Są wyniki wyborów z Holandii, wielkie zaskoczenie!

Mamy wyniki wyborów w Holandii. Co prawda to dane exit poll, ale w tym kraju są one wyjątkowo dokładne. Ku zaskoczeniu większości, nie wygrał ich faworyzowany pod koniec kampanii Geert Wilders! Jego prawicowa formacja uzyskała znacznie niższy wynik niż w sondażach, co jest dla Wildersa olbrzymią porażką. 

Na ostatniej prostej stało się jasne, że holenderskie wybory parlamentarne rozstrzygną się pomiędzy ugrupowaniami dwóch przebojowych polityków - Marka Rutte oraz Geerta Wildersa. Sondaże oraz polityczne zawirowania wskazywały na to, iż wygra Geert Wilders, szczególnie, że według komentatorów, jako prawicowy lider był on niedoszacowany w przedwyborczych badaniach, podobnie jak Brexit w Wielkiej Brytanii czy Donald Trump w USA.

Tym razem okazało się, że niedoszacowany był jednak... Mark Rutte, który wygrał holenderskie wybory i zakopał marzenia Wildersa o "deislamizacji" kraju i wyjściu Holandii z Unii Europejskiej.

VVD, czyli Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji Marka Rutte, uzyskała 31 mandatów. Na drugim miejscu znalazły się aż trzy partie, czyli PVV Wildersa, CDA oraz D66 z 19 mandatami.

To pierwszy raz od dawna kiedy to kandydat prawicy ma większe poparcie w sondażach niż uzyskuje w rzeczywistości. Przypominamy, że Wilders w niektórych badaniach niemal ocierał się o samodzielne rządzenie. Było to istotne ze względu na to, iż wszystkie pozostałe partie zadeklarowały, że nie będą z nim tworzyć koalicji. Teraz nie ma to już znaczenia.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News