Jak poinformował minister spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczak, rząd Prawa i Sprawiedliwości na jego wniosek unieważnił przyjęty w 2012 roku dokument wyznaczający kierunek polityki migracyjnej Polski. Według szefa MSWiA nie pasuje on do aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Dokument, o którym mowa zawiera m.in. takie zalecenia jak uproszczenie zasad pobytu i pracy w naszym kraju dla imigrantów, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji oraz jednocześnie umożliwienie zalegalizowania pobytu cudzoziemcom przebywającym w naszym kraju nielegalnie.

Jak przekonuje minister Błaszczak, dokument ten nie pasuje do aktualnej sytuacji międzynarodowej i kryzysu imigracyjnego panującego od ok. 2014 roku. Według resortu spraw wewnętrznych, przyjęty w 2012 dokument nie dawał żadnych możliwości na skuteczną  „reakcję na kryzys migracyjny” z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Jednocześnie poinformowano, że resort przystąpił już do prac nad nowym dokumentem, który w skuteczniejszy sposób odpowie na aktualny kryzys imigracyjny.

 – Należy przystąpić na poważnie do prac nad nową strategią, nową wizją polityki migracyjnej, która podejmowałaby te wszystkie wyzwania, z którymi mamy do czynienia – powiedział wiceminister MSWiA Jakub Skiba, dodając że chodzi głównie o skuteczne rozróżnienie rzeczywistych uchodźców od migrantów ekonomicznych, wyraźny sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania imigrantów jak leci, efektywne monitorowanie procesów migracyjnych oraz skuteczny plan integracyjny.

Zobacz również

...