Złośliwi mówią, że Andrzej Duda wybija się na niezależność. Wygląda na to, że w swojej „emancypacji” nie traci impetu. Proponuje wprowadzenie radykalnych zmian w zawetowanej ustawie o Sądzie Najwyższym.

Takiego wewnętrznego kryzysu PiS jeszcze nie doświadczył. Po tym jak prezydent zawetował dwie z trzech ustaw, które znalazły się na jego biurku, w partii doszło do wstrząsu. Po ostatnich rewelacjach, dobiegających z kancelarii prezydenta możemy być pewni, że podziały w PiS się pogłębią.

Prezydent zamierza doprowadzić do umocnienia instytucji, którą w opinii opozycji, PiS chciał osłabić. Sędziowie SN będą mieli znacznie szersze pole decyzyjne.

Prezydent Andrzej Duda planuje wprowadzenie do zawetowanej ustawy o Sądzie Najwyższym zmian, które w znaczący sposób poszerzają kompetencje tej instytucji – poinformowało RMF FM, opierając się o słowa zastępcy szefa kancelarii prezydenta RP, Pawła Muchy.

Projekt reformy ma zostać sporządzony przez zespół ekspertów z kancelarii prezydenta. W myśl planowanych zmian utworzona zostanie Izba Dyscyplinarna a sprawy będą rozpatrywane merytorycznie na poziomie Sądu Najwyższego.

Informacje o propozycji Andrzeja Dudy potwierdził jego rzecznik. Przewiduje, że nad projektem zawiąże się szczegółowa i merytoryczna dyskusja.

Chcę podkreślić jasno, że to będzie projekt prezydencki, więc to prezydent nada pewne kierunki, to prezydent wskaże, co chce, żeby było w tym projekcie. Natomiast chcemy też, żeby potem była jakaś szersza dyskusja na ten temat, żeby nie było, że ktoś jest zaskoczony, że posłowie mówią, że nie widzieli projektu (…), więc nie chcemy popełnić pewnych błędów, które popełnione zostały w ostatnich tygodniach – powiedział Krzysztof Łapiński.

źródło: Onet Wiadomości

 

Zobacz również