Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się dziś na temat planowanego referendum konstytucyjnego oraz ewentualnego w sprawie przyjmowania uchodźców. Z jego ust padła bardzo konkretna propozycja.

Prezydent RP zapowiedział spotkania z marszałkami, a także przedstawicielami Kukiz’15, które dotyczyć będą referendum konstytucyjnego. Pozostaje on na stanowisku, że jest ono konieczne ze względu na zmiany, jakie dokonały się od czasu wprowadzenia obecnie obowiązującego, najważniejszego aktu notarialnego w Polsce.

Chcę, by Polacy wypowiedzieli się na temat kierunków, w które powinny pójść zmiany – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Odniósł on się także do kwestii referendum dotyczącego przyjmowania uchodźców do Polski postulowanego między innymi przez klub Kukiz’15. Zdaniem prezydenta nie jest jednak dobrym pomysłem, by łączyć ten temat ze zmianami w konstytucji.

Sprawa kształtu konstytucji jest dla mnie niezwykle istotna i nie łączyłbym tego z kwestią ważną dla bezpieczeństwa Polski, jaką jest problem przyjmowania czy nieprzyjmowania uchodźców. To są dla mnie dwie oddzielne sprawy – mówi Prezydent RP.

Podkreślił jednak, że podobnie jak rząd stoi on na stanowisku, że Polska nie powinna zgadzać się na system kwotowy i przymusową relokację uchodźców. Jego zdaniem, jeśli władze Unii Europejskiej będą nadal napierać w tej sprawie, to wtedy faktycznie powinno dojść do referendum. Prezydent zaproponował nawet jego ewentualną datę.

W 2019 roku będziemy mieć wybory parlamentarne, Polacy będą głosować, nie wiemy, jaki powstanie wtedy rząd, jakie będzie jego stanowisko w tej sprawie. Dlatego, w moim przekonaniu, to referendum w sprawie przyjmowania uchodźców mogłoby odbyć się w 2019 roku, tego samego dnia, co wybory parlamentarne. Wtedy ten głos społeczeństwa będzie jasny i jednoznaczny, będzie też wytyczną dla władz – zapowiedział Prezydent RP.


źródło: wprost.pl

...

Zobacz również