Obóz rządzący Prawa i Sprawiedliwości może śmiało odtrąbić sukces. Jeden z najważniejszych i zarazem budzących największe kontrowersje projektów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry właśnie został przegłosowany przez Sejm.

Posłowie przyjęli zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę o Krajowym Rejestrze Sądownictwa. Za było 228 posłów, przeciw 5, a wstrzymało się aż 228 – to efekt bojkotu opozycji.

To wielkie zwycięstwo ministra Ziobry, który o zmianę kształtu sądownictwa w Polsce walczy od początku kadencji obecnego rządu. Sejm nie odrzucił także nowelizacji do ustawy o ustroju sądów powszechnych. Krytyce poddał ustawę były minister sprawiedliwości Borys Budka.

– Jak to się kończy, to doskonale widzimy w sprawach, które są w prokuratorze umarzane tylko dlatego, że są niewygodne dla partii rządzącej – mówił.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej stwierdziła, że jest to odejście od standardów demokratycznych, w których sądy kontrolują polityków.

Nowe prawo przewiduje wygaszenie kadencji 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa, którzy są sędziami. Ich następców wybierze Sejm.

Zbigniew Ziobro jak można się spodziewać wypowiedział się pozytywnie o wyniku głosowania. Według niego rola prezydenta dotychczas ograniczała się do funkcji notariusza.

–  Polski system powoływania sędziów jest skrajnie niedemokratyczny. KRS to korporacyjna spółdzielnia, która sama o wszystkim decyduje – stwierdził minister.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również