Potężny cios w Le Pen tuż przed wyborami. Europarlament pozbawił ją...

Potężny cios w Le Pen tuż przed wyborami. Europarlament pozbawił ją... Źródło:

To już pewne. Zgodnie z wolą Parlamentu Europejskiego kandydatka na prezydenta Francji, Marine Le Pen straciła immunitet poselski. 

Pod koniec lutego o uchylenie immunitetu zwróciła się do europarlamentu francuska prokuratura w Nanterre, aby móc przesłuchać europosłankę. Komisja prawna Parlamentu Europejskiego większością głosów (18 za, 3 przeciw) przychyliła się do tej prośby.

Teraz decyzję komisji potwierdził w głosowaniu sam Parlament Europejski.

Specyficzny jest powód, dla którego odebrano Le Pen immunitet. Wszystko przez drastyczne zdjęcia z egzekucji ISIS, które polityk zamieszczała na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych w ramach uświadamiania społeczeństwa niebezpieczeństwa płynącego ze strony terrorystycznej organizacji.

To jednak nie jedyna przyczyna. Francuskie organy ścigania prowadza też śledztwo wobec Le Pen w związku z zarzutami, jakoby opłacała pracowników partii z funduszy PE, które - zgodnie z unijnymi regułami - powinny być wykorzystywane tylko do płacenia asystentom za pracę dla eurodeputowanych. Le Pen odmawiała składania zeznań w tej sprawie powołując się na swój immunitet.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że niebawem we Francji odbędą się wybory prezydenckie, w których Le Pen ma duże szanse na wygraną. Według sondaży wygra z łatwością pierwszą turę, schody zaczną się dopiero w drugiej gdy wszystkie ugrupowania przeciwników zawrą sojusz przeciwko niej i będą namawiać Francuzów do głosowania na jej przeciwnika.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News