Jak informowaliśmy przed chwilą, pod budynkiem parlamentu trwają właśnie nocne protesty. Obywatele RP urządzili głośną manifestacje pod budynkiem parlamentu i próbują przedrzeć się przez policyjną ochronę. Wiemy już, co jest przyczyną.

Chodzi o nieoczekiwany ruch Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie dzisiaj, pod osłoną nocy Senat ma w błyskawiczny sposób przyklepać zmiany budzące ogromne emocje.

Mowa o dwóch ustawach: o sądach powszechnych oraz o KRS. W Senacie zakończyła się już debata nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Teraz trwa kolejna, na temat ustawy o sądach powszechnych.

Głosowania nad obiema ustawami odbędą się po zakończeniu debat. Trudno mieć jednak wątpliwości co do tego, że obie zostaną przegłosowane.

Błyskawiczne działanie Senatu to odpowiedź na ultimatum Jarosława Kaczyńskiego, który zagroził, że w razie natychmiastowego nieprzegłosowania ustaw zostaną przeprowadzone nowe wybory do Sejmu.

Trzeba zaznaczyć, że skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednocześnie skrócenie kadencji Senatu. Co więcej, nieposłuszni senatorowie i posłowie, którzy zablokowaliby ustawy, nie mogliby już liczyć na poparcie PiS w nowych wyborach.

...

Zobacz również