Fala tsunami spowodowana trzęsieniem dna pod powierzchnią Atlantyku uderzyła w Grenlandię. Z miejscowości Nuugaatsiaq ewakuowano wszystkich mieszkańców.

Należąca do Danii, ale posiadająca autonomię wyspa w Ameryce Północnej, znajduje się w dosyć niekorzystnym położeniu jeśli chodzi o skutki ścierania się płyt Europejskiej i Północnoamerykańskiej. Już w przeszłości natura zbierała żniwo na tym wielkim, lecz słabo zaludnionym obszarze.

Fala wywołana wstrząsami wdarła się do miasteczka Nuugaatsiaq i całkowicie zmyła z brzegu kilkanaście domów. Nuugaatsiaq znajdujące się 30 kilometrów na południe od epicentrum trzęsienia, które wywołało tsunami.

Duńskie służby próbują na razie rozeznać się w sytuacji i poprosiły obecnych w okolicy mieszkańców o przeniesienie się w wyższe partie terenu w celu ochrony życia. Aktualnie 4 osoby uznaje się za zaginione, a przynajmniej 9 jest rannych.

Grenlandia przechodziła już w przeszłości przez podobne sytuacje. Fale powodowane są często przez osunięcia się lodu do wody. Tym razem spowodowane jest na pewno przez ruchy płyt tektonicznych.

W miasteczku nadal przebywają ludzie. Większość z nich ewakuowano już do pobliskich osiedli.

źródło: earthquake-report.com

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również