To wiadomości z ostatniej chwili. W związku z jednym z najtrudniejszych wyzwań ostatnich lat – Brexitem – oraz mieszanymi uczuciami społeczeństwa wobec obecnego rządu, premier Wielkiej Brytanii zapowiedziała przyśpieszone wybory.

Kilka minut temu w dramatycznym wystąpieniu na Downing Street premier Theresa May zapowiedziała, że kraj już wkrótce czekają przyśpieszone wybory.

– Potrzebujemy wyborów i potrzebujemy ich teraz – mówiła.

Theresa May ogłosiła, że wybory odbędą się już 8 czerwca.

Jutro nad wnioskiem Theresy May będzie głosować Izba Gmin. Nic nie wskazuje jednak na to, żeby izba miała odrzucić wniosek premier. Theresa May liczy, że wybory pozwolą jej partii zdobyć bardziej przekonująca większość w parlamencie, a w efekcie – zapewnić Wielkiej Brytanii mocniejszą pozycję przy negocjacjach ws. Brexitu.

Po referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i rezygnacji Davida Camerona, Theresa May, po wyeliminowaniu i wycofaniu się pozostałych kandydatów, została ogłoszona liderem Partii Konserwatywnej. 13 lipca 2016, po złożeniu dymisji przez Davida Camerona i wręczeniu misji tworzenia nowego rządu przez królową Elżbietę II, stała się drugą kobietą premierem po Margaret Thatcher.

...

Zobacz również