Chyba nikt nie spodziewał się, że prezydent Andrzej Duda zdecyduje się zawetować ustawy Prawa i Sprawiedliwości reformujące sądownictwo. Szczególnie zszokowani są politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Zaskoczenia nie próbowała ukrywać nawet rzeczniczka partii rządzącej. Skomentowała decyzję Prezydenta RP jedynie w dwóch zdaniach.

To nie była propozycja absolutnie uzgodniona z PiS. Musimy się zastanowić, jak się do niej odnieść – oświadczyła Beata Mazurek.

Prezydent Andrzej Duda uznał, że wprowadzane przez PiS ustawy dają przesadne kompetencje prokuratorowi generalnemu, które są niezgodne z tradycją naszego kraju. Jego zdaniem reforma jest potrzebna, ale powinna pójść ona w inną stronę. Uważa, że sędziów powinien wybierać Sejm większością 3/5 głosów.

Z decyzją Prezydenta RP nie zgadza się jednak również poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin. Jego zdaniem zahamował on proces napraw sądownictwa.

Ja obawiam się, że ta decyzja pana prezydenta może spowodować, że na reformę, na realną reformę polskiego sądownictwa będziemy niestety musieli jeszcze długo poczekać – mówi rozżalony Jacek Sasin.


źródło: wiadomosci.wp.pl

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w&t=3s

...

Zobacz również