Wiceszef Komisji Europejskiej postawił rządowi Beaty Szydło ultimatum w związku z wprowadzaną reformą sądownictwa. Jeśli go nie wypełnimy, nasz kraj czekają poważne konsekwencje.

Wyciągnęliśmy rękę do polskich władz. Cieszymy się, że Andrzej Duda zawetował dwie z czterech ustaw. Komisja rekomenduje, aby Polska rozwiązała wszystkie problemy systemowe w związku z reformą w ciągu miesiąca – oświadczył Frans Timmermans.

Jeśli polski rząd nie wywiąże się ze wskazanego terminu, wtedy unijne władze uruchomią artykuł 7. Oznacza on stwierdzenie przez Radę ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości Unii.

Prosimy władze Polski, aby nie podejmowali żadnych kroków, aby nie zmuszali sędziów Sadu Najwyższego do odejścia. Jeśli rząd nie zastosuje się do rekomendacji, natychmiast uruchomimy artykuł 7 – ostrzega wiceszef Komisji Europejskiej.

Zdaniem unijnych władz wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany nie są zgodne, ani z polskim ani europejskim prawem. Twierdzą, że działania opcji rządzącej to zamach na niezależność sądów w naszym kraju.

Wysłaliśmy nasze rekomendacje. Teraz będziemy czekać na odpowiedź rządu. Mamy nadzieję, że reakcja będzie konstruktywna i nastawiona na dialog – dodał Frans Timmermans..

źródło: wiadomosci.onet.pl

Zobacz również