Irackie wojska odbiły Wielki Meczet w Mosulu, który był symboliczną, ostatnią twierdzą Państwa Islamskiego w tym kraju. Organizacja terrorystyczna kontroluje już jedynie 2 km. kw. terytorium.

To właśnie w Wielkim Meczecie al-Nuri, Abu Bakr al-Baghdadi w czerwcu 2014 roku ogłosił powstanie Państwa Islamskiego. Wszystko wskazuje na to, że to już koniec samozwańczego kalifatu w Iraku i prawdopodobnie w Syrii. Dowódca irackich jednostek antyterrorystycznych, generał Abdul Ghani al-Asadi ogłosił przejęcie meczetu z rąk islamistów.

Ofensywa, która miała na celu odbicie Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. Właśnie dobiega końca. Przejęcie meczetu to kulminacyjny moment trwającej 8 miesięcy operacji.

Iracki generał informuje iż na ten moment członkowie Państwa Islamskiego mają pod swoją kontrolą w Mosulu mniej niż 2 km. kw. terenu. Znaczną ich część stanowiły okolice meczetu, które zostały odbite.

Abdul Ghani al-Asadi powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że ofensywa przeciwko Państwu Islamskiemu dobiega końca. Powinna skończyć się, jak szacuje generał, w ciągu kilku dni.

Eksperci sugerują, że wraz z końcem ISIS w Iraku, ofensywa w Syrii pójdzie o wiele łatwiej i szybciej. Można więc się spodziewać, że dni islamskiego kalifatu tzw. Państwa Islamskiego, są policzone.

źródło: Wprost

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=vNnoORL0N-0

Zobacz również

Kierowniczka zmiany i koordynatorka działu wideo Pikio.pl. Studentka etnologii i antropologii kulturowej na UW. Socjaldemokratka.