PILNE: Holandia na skraju wojny domowej, wojna dyplomatyczna już trwa. Z każdą sekundą jest coraz gorzej

PILNE: Holandia na skraju wojny domowej, wojna dyplomatyczna już trwa. Z każdą sekundą jest coraz gorzej

Podczas gdy Holandia znalazła się na skraju wojny domowej, dyplomatyczna bitwa z Turcją nabiera tempa. Stosunki pomiędzy obydwoma państwami nie były tak złe od dziesięcioleci. Holendrzy są przerażeni i oburzeni zaistniałą sytuacją. W holenderskich mediach wrze. W mediach pojawiają się wypowiedzi mieszkańców, którzy boją się wyjść na ulicę i czują się jak na wojnie. 

Po dwóch dniach strać Turków z policją, atmosfera w Rotterdamie wciąż jest napięta. Na ulicach miasta zaroiło się od demonstrantów, którzy brutalnie wyrażają sprzeciw wobec holenderskiego rządu.

- To jest jakiś horror! Nie mogę normalnie iść wieczorem do knajpy, bo na ulicach tłuką się bandyci. Albo ktoś zrobi z tym porządek, albo Rotterdam zamieni się w strefę wojny - komentują cytowani przez holenderskie media mieszkańcy.

- Nigdy wcześniej nie było tu tak niebezpiecznie, dzieci nie mogą wychodzić z domów, policja nie panuje nad tymi ludźmi.

- Dlaczego oni dalej demonstrują? Każdy powinien móc wyrażać swoje poglądy, ale jeśli to prowadzi do tego, że ulica wygląda jak podczas wojny domowej, to chyba coś nie działa.

- Czuję się jak na wojnie. Nie zamierzam się tam więcej zbliżać, bo to tylko kwestia czasu zanim dojdzie do tragedii. 

- Erdogan oszalał, szkoda tylko, że my na tym cierpimy. Turcy zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie, a niebezpieczeństwo narasta. Boimy się. 

Tureckie władze otwarcie nawołują mieszkających w Holandii Turków do buntu. Nawet państwowa turecka telewizja wzywa imigrantów, aby wyszli na ulice, a sam Erdogan oskarżył kraj o... nazizm.

- Oni nie wiedzą nic o polityce i dyplomacji. Są nerwowi i tchórzliwi. To niedobitki nazistów. To faszyści - mówił turecki dyktator.

Sytuacja pogarsza się z każdą chwilą. Turcja wydała przed chwilą zakaz wjazdu dla wszystkich holenderskich dyplomatów, w tym przebywającego za granicą ambasadora.

Konflikt z Turcją jest dużo groźniejszy niż mogłoby się wydawać. Według publicznych danych, na terytorium Holandii przebywa obecnie około 369 600 Turków. Holenderska armia liczy natomiast... jedynie 47 tysięcy żołnierzy. Nawet jeśli doliczyć 32,2 tysiące rezerwistów, nie wygląda to kolorowo.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News