Firmy z całego świata po kolei informują o hakerskich włamaniach do swoich systemów. Problemy zgłasza także Narodowy Bank Ukrainy, tamtejsze elektrociepłownie, a nawet Kijowskie metro.

Brytyjska agencja reklamowa WPP jest jedną z dziesiątek zaatakowanych firm. Firmy Ukraińskie, wliczając w to spółki skarbu państwa, także padły ofiarami ataku. U naszego wschodniego sąsiada problemy z funkcjonowaniem zanotowało wiele instytucji, w tym największe kijowskie lotnisko. Oprócz Ukrainy ofiarami ataku padły firmy i instytucje z m.in. Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Norwegii, Indii, Rosji i innych. Na liście co chwila pojawiają się nowe państwa.

Eksperci sugerują, że powodem jest rozsyłanie złośliwego oprogramowania. Naukowiec Alan Woodward z Uniwersytetu Surrey powiedział, że może być to wariant wirusa, który już w tamtym roku atakował światowe komputery.

Wirus został zaktualizowany przez przestępców na początku roku 2017, kiedy to poszczególne zagrożenia z jego strony zostały unieszkodliwione. Wirus nazywał się Petya, jego usprawniona wersja – Petrwap – stwierdził ekspert

Szwajcarska agencja rządowa także zauważyła ponowną obecność wirusa w sieci.

Inne firmy zgłaszające problemy, to m.in. ukraiński bank centralny, także tamtejszy konstruktor maszyn latających – Antonov oraz usługodawcy pocztowi.

Rosyjska producent ropy naftowej, Rosneft oraz duńska kompania dostawcza Maersk twierdzą, że przeżywają problemy zakłócenia w swoich biurach w Irlandii i Zjednoczonym Królestwie.

Potwierdzamy, że systemy IT Maersk’a, w tym wielorakie strony […], nie działają z powodu cyberataku. – podała Kopenhaska centrala firmy.

Hiszpańskie media podają, że biura międzynarodowych korporacji spożywczych, takich jak Mondelez padły ofiarą hakerów. Nie uchroniła się także francuska firma zajmująca się materiałami budowlanymi.

Ataki nastąpiły dwa miesiące po innym, także na skalę na światową, znanym pod nazwą Wannacry, który spowodował spore problemy w funkcjonowaniu brytyjskiego odpowiednika NFZ – National Health Service.

źródło: bbc.com

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=vNnoORL0N-0

...

Zobacz również