Warszawska prokuratura weźmie się za samą prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz może usłyszeć zarzuty przyjęcia potężnej łapówki. Jak podaje Jan Śpiewak z organizacji Miasto Jest Nasze, to „jeden z największych przekrętów reprywatyzacyjnych”.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga potwierdziła wszczęcie śledztwa przeciw Hannie Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy jest bowiem podejrzana o przyjęcie łapówki w wysokości 2,5 mln złotych. Gronkiewicz-Waltz miała przyjąć te pieniądze, w ramach zapłaty za zaniechanie prac nad zagospodarowaniem okolic ogródków działkowych przy ulicy Waszyngtona.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył jeszcze w ubiegłym roku jeden z radnych, Jan Śpiewak, który jest zarazem działaczem organizacji Miasto Jest Nasze. Jego zdaniem w 2008 roku Gronkiewicz-Waltz za łapówkę „zaniechała realizacji czynności służbowej”. Tym samym otworzyła drogę do prywatyzacji terenów, wobec których nie podjęła żadnych działań.

 – W zawiadomieniu napisałem o podejrzeniu możliwości korupcji. To jeden z największych przekrętów reprywatyzacyjnych. Jeśli bowiem istnieje zagrożenie, że działki zostaną zreprywatyzowane, miasto powinno do maksimum zintensyfikować prace planistyczne, a nie je odkładać – mówi Śpiewak.

Łapówkę prezydent Warszawy przekazać miała firma Echo Investment, która planowała budowę potężnego osiedla w rejonie rzeczonych ogródków działkowych. Jednak sama firma, a także władze miasta zaprzeczają jakoby miało dojść do nielegalnej transakcji.

 – Większej głupoty nie słyszałem. Bzdura – mówi były wiceprezydent miasta, Jacek Wojciechowicz.

 – Nikomu nie wręczaliśmy żadnej łapówki – dodaje Wojciech Gepner, rzecznik Echo Investment.

Sprawa jest jednak w toku i to prokuratura zajmie się teraz jej zbadaniem. Warto jednak dodać, że jak dotąd okolice ogródków działkowych na Saskiej Kępie pozostają nieobjęte planem zagospodarowania.

pt

...

Zobacz również