Wiadomość z ostatniej chwili! Jak ustaliło RMF, minister obrony narodowej Anotni Macierewicz postanowił wyprowadzić nasz kraj z Eurokorpusu. Radio potwierdziło tę informację w kilku źródłach.

Eurokorpus został stworzony w 1992 roku i jest wielonarodową jednostką wojskową przeznaczoną do szybkiego reagowania. Stworzono ją na potrzeby Unii Europejskiej i NATO, w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju.

W tym roku mieliśmy stać się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu, a w 2019 nasz kraj miał objąć rotacyjne dowództwo. Dałoby to nam możliwość skutecznego udziału w podejmowaniu decyzji razem z takimi krajami jak Francja, Hiszpania, Niemcy i Belgia. W konsekwencji decyzji ministra Macierewicza, Eurokorpus będą musieli stopniowo opuścić wszyscy Polscy żołnierze.

Nieoficjalnym powodem wycofania Polski z Eurokorpusu ma być większe zaangażowanie na flance wschodniej NATO.

Decyzję polskiego ministerstwa obrony narodowej już komentuje zagranica, która odebrała ją jako „policzek”, ponieważ to Polska usilnie zabiegała o członkostwo w Eurokorpusie. Według komentatorów, opuszczenie Eurokorpusu przez nasz kraj sprawia, że stajemy się mniej wiarygodni jeśli chodzi o wypełnianie swoich zobowiązań.

Wśród komentarzy unijnych polityków najczęściej pojawia się ogromne zaskoczenie i brak zrozumienia dla decyzji ministra Macierewicza.

...

Zobacz również

Zobacz również