Wykop.pl - kto jest właścicielem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce?

Wykop.pl - kto jest właścicielem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce? Źródło: youtube.com/Webshaketv

Sprawdzamy w Pikio: Wykop ma nowego właściciela? Jedna z najpopularniejszych stron internetowych w Polsce jakiś czas temu zmieniła swojego właściciela. Czyją własnością jest teraz portal wykop.pl? Jest to firma, która już kiedyś miała do czynienia z tym portalem!

Wykop.pl to jedna z najpopularniejszych stron internetowych w polskim internecie, a zarazem największa strona typu social news w Polsce. Od jakiegoś czasu przechodziła ona z rąk do rąk. Kto jest aktualnie głównym udziałowcem w tej spółce? Można powiedzieć, że dla portalu jest to swego rodzaju powrót do korzeni.

Tłumaczymy w Pikio: Wykop - co to takiego?

Od zawsze ludzie lubili się spotykać, dyskutować, rozmawiać na każdy temat i przekazywać sobie informacje. Na przestrzeni wieków okazji i miejsc do tego było wiele - Agora, jarmark, publiczna mównica w parku. Jednak w dobie internetu ta funkcja przeniosła się do internetu. Dlatego powstało tyle portali zajmujących się rozpowszechnianiem informacji - wśród nich oczywiście Pikio. Wykop jest swego rodzaju kwintesencją tej idei - każdy może tam napisać swój własny news, wypowiedzieć się na każdy temat, zaproponować różne komentarze - i te mądre, i te kontrowersyjne, i te zupełnie bez sensu.

Jest to tzw. platforma social news - oznacza to, że użytkownicy wrzucają na nią różnego rodzaju wiadomości, które są według nich ważne, a inni wykopowicze mogą komentować zamieszczone posty i je "wykopywać" lub "zakopywać" - co w praktyce oznacza danie im łapki w górę lub w dół. Jest to jedno z najszybszych źródeł informacji, ale nie brak także różnego rodzaju kontrowersji związanych z użytkownikami wykopu.

Wykop - właściciel niedawno się zmienił

Wykop jest portalem, który powstał już w 2005 roku. Jego autorem jest Piotr Chmolowski, który był wtedy jeszcze uczniem liceum. Jednak portal bardzo szybko trafił w ręce prywatnego przedsiębiorcy Tomasza Dróżdżyńskiego, który został też wsparty przez 600 tysięcy złotych inwestycji ze strony holenderskiego funduszu inwestycyjnego Garinvest. Portal jest obecnie zarządzany przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Wykop.pl, która została utworzona 16 maja 2007 roku.

Do niedawna właścicielem tej spółki była polska firma Allegro Group. Zmieniło się to w 2015 roku, kiedy to większościowe udziały w portalu zostały przez nią sprzedane. Nabywcą okazał się właśnie Garvest - czyli inwestor, który na samym początku istnienia serwisu włożył w niego grube pieniądze. Obecnie jest on większościowym właścicielem spółki wykop.pl. W zarządzie tejże zasiadają trzy osoby - Brecht Bakker, Wim Perquy i Michał Białek. Szczególnie ten ostatni jest medialną twarzą portalu - pojawia się w wielu wywiadach, w których często opowiada zarówno o historii strony, jak i planach na przyszłość jej twórców. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy premiera filmu "Krew Boga"? Na świecie już była, w Polsce dopiero będzie
  2. Najpopularniejsze hashtagi na polskim Instagramie. A jakie królują na Facebooku?
  3. Niegasnąca popularność Gry o Tron. Powstała gra planszowa
  4. Ile powinno się spać? To zależy od wieku
  5. Gra komputerowa oparta na Grze o Tron. Na czym polega rozgrywka?
Następny artykuł