Pijaństwo, awantury, brak chęci do pracy i nauki. Oto jak widzą Polaków Europejczycy

Pijaństwo, awantury, brak chęci do pracy i nauki. Oto jak widzą Polaków Europejczycy Źródło: Fot. Flickr (MSZ/Mariusz Cieszewski - Håkan Dahlström)

Jak powszechnie wiadomo, stereotypy krążące o poszczególnych europejskich nacjach bywają przeróżne, a zazwyczaj wyjątkowo krzywdzące. Obraz typowego Polaka w oczach Europejczyków niestety wciąż się nie zmienia. Imprezy z ogromną ilością alkoholu, wyłudzanie zasiłków, niechęć do pracy i nauki - oto czynniki, które według innych nacji doskonale nas charakteryzują.

W Europie największy sentyment do Polaków mają oczywiście Węgrzy, ale także... Mołdawianie. Krótka lista na tym niestety się kończy, gdyż w takich państwach jak Niemcy, czy Wielka Brytania, nasz wizerunek nie jest najlepszy. Chociaż doceniane są czasami umiejętności, czy chęć do pracy, wciąż wytyka się Polakom pijaństwo oraz awanturniczy charakter. Brak sentymentów związanych z naszymi rodakami ukazuje idealnie sytuacja, która miała miejsce w Belgii z inicjatywy skrajnie prawicowej partii Vlaams Belang. Uruchomiła ona stronę internetową, na której zgłaszać można było nielegalnych mieszkańców oraz pracowników z innych państw. Pierwszego dnia napłynęło do nich 200 skarg, z czego 150 dotyczyło właśnie Polaków. W Czechach jesteśmy przedostatnim narodem na liście najbardziej nielubianych, w Holandii za to zamykamy ranking. Najbardziej skrajne nastawienie mają chyba jednak Litwini, którzy w ankiecie dla GfK Custom Research Baltic stwierdzili, że aż 51% społeczeństwa nie chce mieć Polski za sąsiada. W Niemczech za to wciąż znaleźć można plakaty z napisami "Zatrzymać polską inwazję!" porozwieszane w dużych miastach. Opinia innych europejskich nacji o Polakach bez wątpienia jest krzywdząca i przerysowana. Sam fakt, że w bardzo wielu krajach znajdujemy się na samym dole rankingów ukazujących sentyment do innych państw, jest bowiem wręcz zaskakujący.

Następny artykuł