Piętnastolatek z Wielkiej Brytanii nawoływał w sieci do otwartego ataku na celebrujących swe święto australijskich policjantów. Chłopak chciał przeprowadzić na mundurowych zamach inspirowany terrorystycznymi masakrami Państwa Islamskiego. Zwerbował w tym celu piątkę chłopców z Melbourne.

Młody Brytyjczyk został skazany za swą działalność w sieci. Chodzi o jego wzywanie do przeprowadzenia ataków na policjantów, którzy mieli obchodzić 25 kwietnia tego roku rocznicę lądowania wojsk australijsko-nowozelandzkich na półwyspie Gallipoli. Choć podżegacz pochodzi z miasta Blackburn w Wielkiej Brytanii, to udało mu się zjednoczyć sobie pięcioro wspólników z Australii, właśnie dzięki działalności w internecie.

Obchody rocznicy odbywają się w australijskim mieście Melbourne i to właśnie tam wykryto piątkę chłopców, którzy byli gotowi przeprowadzić zamach na mundurowych podczas tegorocznego celebrowania rocznicy. Podżegacz oprócz zachęcania do ataku miał także szukać w internecie informacji o wytwarzaniu materiałów wybuchowych, które miały być użyte podczas zamachu.

Atak został jednak udaremniony w porę przez policję, która odkryła zamiary grupki zamachowców. Brytyjczyk w lipcu już przyznał się do podżegania do terroryzmu, ale sąd wydał wyrok dopiero niedawno. Za swoje czyny piętnastoletni podżegacz został skazany na dożywotnie. O zwolnienie z ośrodka zatrzymań dla młodocianych, gdzie będzie osadzony, będzie mógł się ubiegać dopiero za pięć lat.

Inspiracja ISIS nie jest przypadkowa. Piętnastolatek został zawczasu zwerbowany przez dorosłego członka Państwa Islamskiego, Abu Khaleda al-Cambodiego, który miał kontrolować chłopaka. W domu skazanego chłopaka znaleziono też treści świadczące o jego zainteresowaniu dżihadem, które policja określiła mianem „ekstremistycznych treści”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: anglia.today
pt

...

Zobacz również