Mało kto wie, że ta część ciała psa wymaga szczególnej pielęgnacji. Podczas upałów to szczególnie ważne

Mało kto wie, że ta część ciała psa wymaga szczególnej pielęgnacji. Podczas upałów to szczególnie ważne Źródło: pxhere.com

Pies, który pojawia się w życiu człowieka automatycznie staje się członkiem rodziny. Trzeba dbać o niego tak, jak my dbamy o siebie. Upały są ciężko znoszone przez człowieka, a przez psa jeszcze gorzej. Trzeba zwrócić uwagę na jedną część ciała, by ulżyć mu podczas letnich miesięcy.

Pies niezależnie od tego, jakiej jest rasy, powinien być troskliwie wychowywany. Nie jest człowiekiem i nie zakomunikuje wyraźnie, co go boli lub co mu doskwiera. Mając jednak wiedzę, w jaki sposób pomóc psu w czasie upału, można zdecydowanie uszczęśliwić pupila.

Pies cierpi szczególnie w upały i mróz. Najbardziej poszkodowane są wtedy jego łapy

Pies nie jest w stanie nosić cały czas butów, które chroniłyby podeszwy jego łap. Co innego człowiek - pies nie ma takiej ochrony nawet naturalnie. Są oczywiście specjalne skarpetki lub buty dla psów, ale mało który zwierzak chce mieć takie coś na łapach i na dłuższą metę to się po prostu nie sprawdza.

O ile temperatura powietrza jest aktualnie dość wysoka, tak nagrzany chodnik czy asfalt może osiągnąć nawet 50-60 stopni Celsjusza. Nie czujemy tego, bo chronią nas właśnie buty. Idąc z psem na spacer w tak upalne dni, ryzykujemy zniszczenie poduszek jego łap i pojawienie się bolących pęcherzy. Wystarczy minuta, by ograniczyć psu normalne funkcjonowanie na następne dni.

W zimę z kolei poduszkom grozi mocne wysuszenie lub bolesne tworzenie się ran przez nadmiar soli i chemikaliów na chodniku. Psie łapy zbierają wszystko - dlatego po zimowym spacerze warto przepłukać łapki ciepłą wodą.

Suche łapy psa mogą doprowadzić zwierzaka do bólu i rozpaczy

Z powodu upałów i tracenia sporych ilości wody, psu mogą popękać poduszki u łap i zacząć boleśnie krwawić. Dlatego tak ważne jest to, by zerkać na stan łap. Gdy są zbyt suche, nie można stosować pod żadnym pozorem wazeliny czy też balsamu, który przeciętny człowiek stosuje codziennie. Potrzebna będzie wyprawa do weterynarza po specjalny specyfik - nie jest on drogi.

Oczywiście nie można też zapomnieć o standardowej higienie łapek - obcinanie pazurów to podstawa. Gdy wbijają się w ziemię lub pupil rysuje nimi po podłodze to znak, że jest coś nie tak. Oprócz tego regularnie powinna być obcinana sierść wyrastająca spomiędzy opuszków - zapobiegnie to kołtunom i ułatwi chłodzenie łapek.

  1. Agata Duda w USA! Pierwsza Dama wygląda olśniewająco! Przyćmiła Melanię Trump [ZDJĘCIA]
  2. Wiadomo, na co chorowała Irena Szewińska! Przyczyny śmierci legendarnej olimpijki są STRASZNE. Aż trudno w to uwierzyć
  3. Psy w typie rottweilera niemal rozszarpały emerytkę. Właściciel zwierząt nawet nie wezwał pomocy
  4. TVP i Polska w żałobie. Nie żyje legendarny komentator sportowy, miał 70 lat
  5. Zdębiejecie. Wnuczka słynnego polskiego polityka wystąpi w „Tańcu z gwiazdami”
  6. Opalona Oliwia Bieniuk znów zachwyciła fanów. Co za uroda! [ZDJĘCIE]

 

Źródło: Kochamy Zwierzaki

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu