Te rasy najgorzej radzą sobie z upałami. Jak dbać o psa w gorące dni?

Te rasy najgorzej radzą sobie z upałami. Jak dbać o psa w gorące dni? Źródło: Wikimedia Commons/Fancibaer

Pies nie jest zwierzęciem, które potrafi o siebie zadbać w takim stopniu jak człowiek. Często podczas uciążliwych upałów potrzebują pomocy ludzi. Należy też zwrócić uwagę, jaka rasa wymaga szczególnej uwagi podczas fali wysokich temperatur, która panuje teraz w Polsce.

Pies, który cierpi przez wysokie temperatury, zachowuje się zawsze tak samo: nadmiernie dyszy, szuka chłodnego miejsca. To wszystko dlatego, że tylko dzięki pyskowi pies może zadbać o odpowiednią termoregulację. Nie poci się jak człowiek - całym ciałem. Niektóre rasy mają jeszcze większe problemy o tej porze roku. To im właściciele powinni poświęcać zdecydowanie więcej uwagi.

Pies ze spłaszczonym pyszczkiem cierpi najbardziej

Rasy, które charakteryzuje płaski pysk, są najbardziej narażone na przykre konsekwencje wysokich temperatur. Takimi psami są na przykład buldogi angielskie, buldogi francuskie, Cavalier King Charles Spaniele, boksery i mopsy. Na co dzień mają spore problemy z oddychaniem, a gdy temperatura rośnie, jest jeszcze gorzej.

Te rasy mają naturalnie zwężone nozdrza i drogi oddechowe, co może spotęgować ryzyko udaru cieplnego. Dodatkowo mopsy to rasa, która łatwo tyje, a za duża masa ciała zdecydowanie nie pomaga w chłodzeniu się. W dodatku psy o czarnej sierści nie powinny być wystawiane na słońce.

Psy o grubej, gęstej sierści są narażone na przegrzanie. Pod żadnym pozorem nie wolno ich strzyc!

Zwierzaki rasy Chow Chow, Pomeranian czy Alaskan Malamute charakteryzują się naprawdę grubą sierścią. Psy tych ras powinny być regularnie i odpowiednio szczotkowane. Dzięki temu można pozbyć się zbędnej starej sierści oraz oczyścić podszerstek. Wydaje się, że mocne skrócenie lub ogolenie psa na lato jest idealnym wyjściem. Wręcz przeciwnie - przez to promienie słoneczne docierają szybko i bezpośrednio do skóry psa, co może spowodować udar.

Jak prawidłowo zadbać o psa latem?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Tak jak wyżej wspomniano, nie wolno golić psa praktycznie na łyso. Wtedy jeszcze gorzej znosi wysokie temperatury. Latem należy zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody, a ci którzy mają do dyspozycji ogród, mogą zainwestować w dmuchany mały basen. Na spacery najlepiej wychodzić wcześnie rano lub późno wieczorem - gdy temperatury stają się w miarę znośne. Do spacerowania należy unikać dróg asfaltowych - szybko się nagrzewają, a pupil z łatwością oparzy sobie poduszki łap. Pies nie powinien też biegać i bawić się w największym słońcu. Nie można też zapomnieć o tym, żeby nie zostawiać psa w aucie - nawet, gdy klimatyzacja jest włączona.

  1. Danuta Wałęsa ZMIAŻDŻYŁA Jarosława Kaczyńskiego. Dosłownie zrównała go z ziemią, była BEZLITOSNA. Jej słowa wbiją was w fotel!
  2. Ujawniono SEKRET Joanny Liszowskiej. Miała ROMANS z 16 lat starszym aktorem. Znacie go ze "Świata wg Kiepskich"
  3. RCB ogłosiło na dzisiaj pomarańczowe alerty 2 stopnia. Krzysztof Jackowski zdumiewa wizją końca upałów w czerwcu
  4. Takich słów po Maryli Rodowicz nikt się nie spodziewał. Wysłowiła się jak chuligan z bramy?
  5. Najnowsze doniesienia mediów ukazują prawdę nt. członków rodziny tragicznie zmarłego Wodeckiego. Są bolesne
  6. Złapiecie się za głowy, jedyne takie imię na świecie. Należy do synka kultowego artysty disco polo

Źródło: Kochamy Zwierzaki

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu