Twój pies nie ma apetytu? To może być giardioza, nie można jej lekceważyć

Twój pies nie ma apetytu? To może być giardioza, nie można jej lekceważyć Źródło: Pixabay/947051

Pies może łatwo zarazić się niebezpiecznym pasożytem. Jeśli nie ma apetytu, należy uważnie obserwować, czy wkrótce nie pojawią się kolejne objawy. Choroby, jaka grozi zwierzęciu, nie można lekceważyć. Może zaszkodzić także ludziom.

Pies bez apetytu to niepokojąca dla właściciela oznaka. Może być to pierwszy objaw poważnej choroby. Trzeba wtedy uważnie obserwować swojego zwierzaka. Gdy pojawią się kolejne niepokojące symptomy - takie jak apatia czy biegunka - należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Może się okazać, że psa dopadła groźna choroba, taka jak giardioza.  

Pies chory na giardiozę? Nie wolno tego lekceważyć

Giardioza to choroba pasożytnicza. Wywoływana jest przez pierwotniaki zwane Giardia lamblia. Żyją one i rozwijają się w jelicie cienkim naszego zwierzaka - przyczepiają się do tkanki i rozmnażają przez podział komórek. Następnie przeobraża się w cysty. Pies wydala pasożyty ze swojego organizmu, ale mogą one przeżyć potem jeszcze kilka miesięcy, więc zetknięcie z nimi może grozić zarażeniu. Zagrożone są nie tylko psy, lecz także inne zwierzęta domowe, a także ludzie.

Jak można zarazić się giardiozą? Jest kilka dróg, którymi niebezpieczne pasożyty dostają się do organizmu. Zdradliwe może być spożycie zakażonej wody lub pokarmu, kontakt psa z odchodami innych zwierząt lub ze skażoną glebą, a także wylizanie przez czworonoga sierści, w której znajdowały się cysty.

Gdy pies zarazi się niebezpiecznym pasożytem, a choroba się rozwinie, pojawi się szereg objawów. Niepokojące symptomy, sugerujące giardiozę, to: brak apetytu, wzdęcia i bóle brzucha, biegunka i wymioty, spadek wagi, gorączka i krew w odchodach. Zaobserwowanie wymienionych rzeczy powinno od razu zaalarmować właściciela.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak leczyć chorego psa?

Gdy pojawią się podejrzenia giardiozy, powinno się natychmiast zabrać swojego psa do weterynarza. Lepiej nie zwlekać - choroba jest naprawdę niebezpieczna, w skrajnym przypadku może prowadzić do śmierci zwierzaka. Badanie krwi lub kału pomoże weterynarzowi postawić prawidłową diagnozę. Jeśli giardioza się potwierdzi - wówczas psa trzeba będzie leczyć farmakologicznie. Przyjmowanie leków trwa najczęściej trzy kolejne dni. 

Jednym z elementów kuracji jest także dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywają chore psy. Pasożyty mogą być bowiem groźne jeszcze przez pewien czas. Dobrym pomysłem jest przeniesienie zarażonych zwierząt w inne miejsca. Sam właściciel również powinien się przebadać - pierwotniaki Giardia lamblia są niebezpieczne także dla ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerytura Henryki Krzywonos ma być bajecznie wysoka. Dziennik ujawnia dokładną kwotę
  2. Bartłomiej Wróblewski to mąż Małgorzaty Kożuchowskiej. Kim jest i czym się zajmuje?
  3. Straszliwy nowotwór zabił dziecko. Ojca ścięło z nóg, gdy zdjął lustro sprzątając pokój córeczki
  4. Sławomir z żoną okłamali fanów! Zaskakująca prawda o ich związku wyszła na jaw
  5. Podstawowy produkt polskich sklepów wywołuje nowotwór. Jest silnie rakotwórczy
  6. mBank musi wypłacić swoim klientom ogromne pieniądze. Wiadomo, komu się należą

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News