W ten sposób zabijasz swojego pupila. Każdy powinien wystrzegać się tego pozornie niegroźnego błędu
.
Maja Lachowicz - 7 Czerwca 2019

W ten sposób zabijasz swojego pupila. Każdy powinien wystrzegać się tego pozornie niegroźnego błędu

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, którego jednak łatwo można stracić przez pozornie niegroźne zwyczaje. Ten niepozorny błąd może sprawić, że ukochany czworonóg przedwcześnie odejdzie.

Pies ciągle dopomina się o jedzenie albo prosi o kąski ze stołu? Nie warto ulegać jego żądaniom! Przekarmiając psa lub dając mu „ludzkie” jedzenie możemy doprowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Otyłość to choroba cywilizacyjna nie tylko wśród ludzi.

Coraz częściej zdarzają się przypadki otyłości wśród kotów i psów. W Polsce ok. 30% tych zwierząt zmaga się z nadwagą, a 8-10% cierpi na otyłość. Zwykle przyczyną jest zbyt duża ilość pokarmu i za mało ruchu. Wychodząc do pracy zostawiamy pełną miskę, a zwierzak je z nudów, bo nie ma się z kim bawić.

Barbara Kurdej-Szatan doprowadziła do łez tysiące Polaków. W tle Jan Paweł IIBarbara Kurdej-Szatan doprowadziła do łez tysiące Polaków. W tle Jan Paweł IICzytaj dalej

Dietę pupila należy ustalić zgodnie z jego zapotrzebowaniem energetycznym, na co wpływ mają wiek, poziom aktywności fizycznej itp. Warto poradzić się lekarza weterynarii, który ustali idealną porcję jedzenia dla naszego pupila. Niektóre rasy, np. labrador, mają skłonność do tycia ze względu genetycznie większą zawartość tkanki tłuszczowej i ogromny apetyt.

Małe grzeszki właścicieli. Często przekarmiają swoich pupili

Przekąski i łakocie, którymi nagradzamy psa, powinny wpisywać się w dzienny limit energetyczny, a nie być dodatkowym pożywieniem. Zbyt duża ilość smakołyków doprowadzi do nadwagi i zwiększenia ryzyka różnych chorób.

Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest karmienie psa resztkami ze stołu. Jedzenie, które spożywamy nie nadaje się dla zwierząt ze względu na obróbkę termiczną i przyprawy — zwłaszcza sól. Szczęśliwy pies wcale nie musi dostawać wszystkiego, co chce, zwłaszcza jeśli zapragnie tego, co akurat jemy.

Do nadwagi może przyczynić się zabieg sterylizacji lub kastracji. Spada wówczas zapotrzebowanie energetyczne, a wzrasta apetyt. Wystarczy jednak kupić karmę stworzoną specjalnie dla zwierząt po takich zabiegach i stosować się to zalecanych porcji, a pupil nie powinien mieć problemów z wagą.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU PODGALERIĄ:

Kazimierz MarcinkiewiczZdumiewające fakty o Isabel Marcinkiewicz wyszły na jaw. Nie tylko jej niepełnosprawność budzi kontrowersjeCzytaj dalej

Podobnie jak u ludzi, zwierzęta potrzebują regularnej aktywności fizycznej, by zachować zdrowie. W swoim grafiku musimy uwzględnić czas na zabawę z kotem czy psem każdego dnia. Oprócz utrzymania prawidłowej masy ciała pozwoli to zacieśnić więzi i sprawi, że pupil będzie się czuł kochany.

Starsze zwierzęta, które nie mają już ochoty na harce, mogą łatwo przybierać na wadze. Jeśli nie mają problemów z układem kostnym i ruch nie sprawia im bólu, powinniśmy je zachęcać chociaż do spacerów. Warto też zakupić karmę dla seniorów, która odpowiednio zadba o jego potrzeby.

Kiedy można mówić o otyłości u zwierzęcia?

Dla każdej rasy ustalone zostały normy wagi, których powinniśmy pilnować. Gdy dopuszczalna masa zwierzęcia przekroczy 10 - 30% można mówić o nadwadze, ale gdy jest to już 30 - 40% mamy do czynienia z otyłością. Zwierzęta ekstremalnie otyłe to takie, których optymalna waga została przekroczona o więcej niż 40% i ich życie jest zagrożone.

Z otyłości można zwierzę wyleczyć. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza, który ustali przyczynę tego stanu i dobierze odpowiednią dietę. Następnym zakup odpowiedniej, dobrej jakościowo karmy i właściwe jej porcjowanie. W czasie odchudzania należy też zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej poprzez zabawę i spacery.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerytura Henryki Krzywonos jest GIGANTYCZNA! Legenda Solidarności opływa w bogactwo. Zdębiejecie na widok tych kwot!
  2. Małgorzata Kożuchowska pokazała partnera. Fani OSŁUPIELI wiedząc kim jest
  3. W kilkanaście minut duże polskie miasto zostało zupełnie zalane. Kolejne obszary Polski zagrożone potężnymi nawałnicami
  4. Urodziła pięcioro dzieci. Niestety, do domu wróciło z nią tylko jedno
  5. Światowe media obiegła wstrząsająca wiadomość. Nie żyje legendarny gwiazdor, odszedł nieoczekiwanie w nocy

Anna PrzybylskaTak Anna Przybylska pożegnała się z fanami. Jej ostatnie wpisy były pełne szczęściaCzytaj dalej

Źródło: pupil.onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News