Twój pies często liże cię po twarzy? W ten sposób chce ci coś powiedzieć

Twój pies często liże cię po twarzy? W ten sposób chce ci coś powiedzieć Źródło: pixabay.com Romansk9training

Pies naprawdę często liże cię po twarzy? Widocznie chce ci coś zakomunikować. Znamy kilka powodów, dlaczego to robi.

Pies potrafi być wyjątkowo uparty w lizaniu swojego właściciela po twarzy. Często trudno odepchnąć od siebie zwierzaka, aby zrozumiał, że nie jest to mile widziane. Co tak właściwie kieruje naszym pupilem?

Pies robi tak już od wieków

Psy lizanie mają tak naprawdę zakodowane w genach. To językiem i węchem zbierają wszelkie ważne informacje z otoczenia. Warto dowiedzieć się, co lizanie po pyskach innych członków stada oznacza u wilków. Szczeniaki liżą dorosłe osobniki, by te zwracały pokarm, który mogą z łatwością zjeść (podobnie jak u ptaków), a starsze wilki liżą inne, by utrzymać społeczne więzi.

Lizanie to przede wszystkim powitanie i sposób na nawiązanie kontaktu. Jednak nie każdy pies liże właściciela "na dzień dobry" i wtedy, kiedy szuka atencji. Zauważmy, że psy robią to też wtedy, kiedy czasem nie rozumieją naszych zachowań, np. smutku. Lizanie po twarzy w takiej sytuacji pozwala im zapoznać się z feromonami i lepiej odczytać nasze samopoczucie. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli zjedliśmy akurat coś dobrego na obiad.

Lizanie po twarzy odpowiada za wiele emocji

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przez lizanie swojego właściciela psy zacieśniają więzi, okazują swojemu panu szacunek i przywiązanie. Dzięki takiej czynności czują się całkowicie bezpieczne, a ich organizm produkuje hormon szczęścia. Nie mogą się nacieszyć, że są akceptowalne i znajdują się w świetnym, zgranym stadzie (lub duecie). Lizanie to u psów ni mniej, ni więcej komplement. Czworonóg takimi gestami utwierdza opiekuna w przekonaniu, że pozwala mu na naprawdę dużo i wie, że nigdy by go nie skrzywdził.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Szumowski nie pozostawia złudzeń, wyjawił prawdę o końcu epidemii. Minister przekazał fatalne wiadomości

2. Było bardzo źle, na intensywną terapię trafił wpływowy polityk. Są nowe wieści o stanie zdrowia premiera Wielkiej Brytanii

Dla psów lizanie po twarzy jest też dbaniem o higienę. Kiedy inny osobnik ze stada nie może sobie poradzić z brudem czy resztkami jedzenia, inne od razu go wylizują. Czasem po sporym wysiłku pies lubi nas obwąchać i zlizać pot z czoła. Jak widać, lizanie to odpowiednik wielu różnych zachowań, jednak żadne z nich nie jest negatywne. Psiak po prostu cię kocha.

Najlepsze newsy dnia: 

  1. Jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Dokładnie przyjrzyj się swoim dłoniom
  2. Polski znany sportowiec spowodował groźny wypadek drogowy. Był kompletnie pijany, czeka go kara
  3. Wielu Polaków nie dowierza. Szumowski zdecydował, ile osób może być w kościele na Wielkanoc
  4. Tragedia, zmarło 600 osób. Uwierzyli w nieprawdziwe informacje, o produkcie, który uodparnia na koronawirusa
  5. Żona Roberta Janowskiego jest zrozpaczona. Zamieściła w sieci porażający apel
  6. Jak zawrotnie szybko wyhodować szczypiorek na parapecie? Wyjawiamy sekretny sposób

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News