Jak dbać o psy i koty podczas upałów? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Jak dbać o psy i koty podczas upałów? Jest kilka sprawdzonych sposobów Źródło: .

Pies, kot oraz wiele innych zwierząt wymaga w okresie letnim specjalnego traktowania. Każde mniejsze i większe stworzenie potrzebuje większej uwagi człowieka, by jakoś móc przetrwać te kilka miesięcy wykańczających upałów. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które w tym pomagają.

Pies i kot, jako zwierzęta domowe, otrzymują od człowieka najwięcej opieki, jednak mogą być nieco zaniedbywane w okresie letnim, gdy temperatury są naprawdę wysokie, a mordercze słońce nagrzewa całe mieszkanie. Nikt w takich sytuacjach nie powinien o nich zapominać, bo dbanie o nie wtedy jest szczególnie ważne. Dzięki stosowaniu się do kilku sprawdzonych sposobów, sprawimy, że nasi pupile spędzą gorące dni w pełnym komforcie. 

Czego potrzebuje od nas pies i kot w okresie letnim? 

Z uwagi na nieprzemijające upały, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z lekarzem weterynarii Szczepanem Gubałą, który udzielił nam kilku ważnych wskazówek w kwestii dbania latem o zwierzaki domowe. Pamiętajmy, że gorące dni mogą być dla nich o wiele bardziej uciążliwe, niż dla nas, dlatego nie powinniśmy zapominać o nich nawet na chwilę i stosować się do kilku prostych porad. 

- W trakcie upałów pamiętajmy o zapewnieniu psom i kotom stałego dostępu do wody oraz dostępu do zacienionego pomieszczenia. Podczas gorących dni w szczytowych momentach upału postarajmy się aby spacery były krótkie, nie przemęczajmy zwierzaków nadmiernym wysiłkiem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na długi spacer pamiętajmy o pojeniu. Nie pozostawiajmy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, w pomieszczeniach bez wentylacji, blaszanym garażu, oraz w miejscach nasłonecznionych w którym nie ma dostępu do cienia - tłumaczy lekarz w rozmowie z naszym dziennikarzem. 

Jak się okazuje, nie tylko człowiek może doznać udaru, ale psiak również. Niezwykle ważne jest, by podczas upałów dokładnie obserwować naszego pupila i od razu udać się do specjalisty, gdy tylko zauważymy, któryś z objawów. 

- Udar cieplny, związany z przegrzaniem, pojawia się gdy organizm zwierzęcia nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła. Pierwsze objawy udaru najczęściej pojawiają się ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Możemy zaobserwować: gorączkę, wymioty, zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie zwierzęcia, niepokój, brak pragnienia i apetytu. Jeżeli zauważymy któryś z symptomów, powinniśmy udać się natychmiast do lekarza weterynarii. Zanim dotrzemy do lekarza, spróbujmy napoić zwierzę wodą mineralną niegazowaną, lub innym płynem elektrolitowym - wyjaśnia doktor Gubała.  

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Co z dzikimi zwierzętami? 

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w okresie letnim powinniśmy dbać nie tylko o te zwierzaki, które żyją razem z nami w domach, ale również o te biegające po lasach i na łąkach. W tych przypadkach, sytuacja jest o wiele bardziej poważna, bowiem zwierzaki są zdane same na siebie, co często może prowadzić do śmierci w wyniku wygłodzenia czy braku nawodnienia. Lekarz Szczepan Gubała również w tym przypadku udzielił konkretnej odpowiedzi, co możemy zrobić, by zadbać o dzikie stworzenia.  

- Większość dzikich zwierząt radzi sobie z upalnymi temperaturami, kryjąc się w zacienionych miejscach. Jeżeli chcemy im pomóc to możemy zapewnić dodatkowy dostęp do wody poprzez wystawienie poideł. Ptakom możemy wystawić poidła z płytkim dnem, tak aby mogły się nie tylko napić, ale także wykapać i schłodzić. Dla dużych dzikich zwierząt (np jelenie, sarny, dziki) można urządzić babrzysko (podmokłe, błotniste miejsce w którym będą korzystać z kąpieli błotnej) - tłumaczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat Aleksandry Kwaśniewskiej! Po latach zdradziła bolesną tajemnicę o swoim ojcu i aborcji
  2. Anna Komorowska w dniu ślubu z Bronisławem wyglądała jak milion dolarów! Ujawniono ich zdjęcie ślubne. Nie poznacie prezydenta!
  3. Wiadomo z jakiego powodu Beata Tyszkiewicz NAPRAWDĘ odeszła z Tańca z Gwiazdami. Strasznie smutne
  4. Witold Pyrkosz umarł w wyjątkowo bolesny sposób. Aż przykro czytać
  5. Kim jest matka Agnieszki Chylińskiej? Totalnie inna postać niż córka
  6. Wielki smutek. Tak wygląda grób Darii Trafankowskiej

Źródło: pikio

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News