Spaliście pod pierzyną?

Spaliście pod pierzyną? Źródło: unsplash.com Gregory Pappas

Pierzyna zdaje się być coraz bardziej zapomnianą. Dziś najczęściej możemy znaleźć w domach naszych dziadków, choć niektórzy wciąż polują na nią w popularnych marketach.

Pierzyna, szczególnie zimą, grzała jak mało co. Jeszcze kilkanaście lat temu niemal każdy miał ją w swoim domu, a to przede wszystkim dlatego, że ogrzewanie nierzadko było zbyt słabe, co w grudniu czy styczniu było sporym problemem. Na szczęście pierzyna pozwala domownikom spać spokojnie, i to dosłownie. 

Czym tak właściwie jest pierzyna? 

Wiele osób błędnie myśli, że pierzyn to tak naprawdę inna nazwa kołdry, używana przez naszych dziadków. I tak i nie, a dlaczego? Pierzyna to specyficzny rodzaj okrycia z wypełnieniem z pierza gęsiego lub kaczego. Dzięki temu zimową nocą łatwiej było o przegrzanie, niż zmarznięcie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dziś producenci raczej wykorzystują w swoich kołdrach sztuczne wypełnienie, choć jednocześnie nie oznacza to, że nie produkuje się już okryć z prawdziwym pierzem. Nie jest to jednak już tak popularne, jak kiedyś, a obecnie za taką kołdrę trzeba naprawdę słono zapłacić. 

Dzisiaj grzeje: 1. Mieszkańcy są zdruzgotani, śmierć nadeszła tak nagle. Media właśnie przekazały wiadomość o śmierci Arkadiusza Tymoszuka

2. Dlaczego nie wolno trzymać nóg na desce rozdzielczej? Zdjęcia po wypadku

3. Śmierć nadeszła nagle, 3 córki osierocone. Aktorka uwielbiana z "M jak miłość" i "BrzydUli" pogrążona w żałobie

Nie da się również zaprzeczyć, że produkowanie pierzyn stało się nie tyle co niepopularne, co nieopłacalne. System grzewczy w domach jest dziś o wiele bardziej skuteczny, niż było to kilkanaście, czy nawet kilka lat temu, dzięki czemu zarówno zimą, jak i latem, tak naprawdę możemy dostosować temperaturę wewnątrz do własnych upodobań. A czy wy mieliście kiedyś okazję spać pod prawdziwą pierzyną?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rząd rozda kolejne pieniądze, można dostać nawet 1,5 tys. zł. Jest jeden warunek
  2. Niemieckiego U-Boota zatopił kaloryfer czy morski potwór? Nieprawdopodobna relacja kapitana
  3. Marian Opania wspólnie z żoną po 53 latach od ślubu ciągle obchodzą rocznicę pierwszego pocałunku. Piękna miłość
  4. Natychmiastowa ewakuacja szpitala. Karetkami wywożą dorosłych i schorowane dzieci, sytuacja jest bardzo zła
  5. Popularne leki wycofane z aptek w całej Polsce. Jeśli je masz, natychmiast je wyrzuć
  6. Przy następnej wizycie w McDonald's zamów niestandardowe frytki. Wystarczy poprosić o 1 rzecz, niebywała różnica w smaku

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News