Pierwszy w historii wywiad z szefem MI5 i od razu "dyplomatyczny skandal". Wskazał wrogów UK i Europy

Pierwszy w historii wywiad z szefem MI5 i od razu "dyplomatyczny skandal". Wskazał wrogów UK i Europy Źródło: fot. ap photo / secret security mi5

Pierwszy raz w historii brytyjskiego kontrwywiadu, szef MI5 udzielił wywiadu i od razu wzbudził ogromne kontrowersje. W rozmowie z "Guardianem", Andrew Parker - aktualny szef MI5 - wskazał, kto jest aktualnie największym wrogiem i zagrożeniem nie tylko dla Wielkiej Brytanii ale całej Europy. 

Wywiad przeprowadzony z Andrew Parkerem to pierwszy tego typu w ponad 100-letniej historii MI5. Dotychczas szefowie brytyjskiego kontrwywiadu stronili rozgłosu w mediach i nie udzielali się publicznie, tym bardziej nie udzielali nikomu obszernych wywiadów. Jeszcze do 1993 roku personalia szefów MI5 była skrzętnie ukrywaną tajemnicą.

Pierwszy taki wywiad w historii i od razu wywołał ogromne kontrowersje. Szef brytyjskiego kontrwywiadu wskazał bowiem wrogów i zagrożenia Wielkiej Brytanii oraz Europy. Jak przekonuje są nimi... Rosja i terroryści islamscy.

 - Rosja używa państwowych organów i sił, aby w narastająco agresywny sposób realizować swoją politykę zagraniczną poza granicami kraju, m.in. przy udziale propagandy, szpiegostwa, sabotażu i cyberataków. Pracują na terenie całej Europy, także w Wielkiej Brytanii i naszym zadaniem jest stanąć im na drodze - przekonuje Parker.

Jak dodaje, aktualnie Rosja odchodzi od tradycyjnych metod tj. szpiegostwo przy użyciu agentów i stawia coraz większy nacisk na nowy styl prowadzenia "wojny" tj. cyber wojna przy użyciu hakerów, którzy są w stanie wykraść tajemnice nie tylko państwowe ale także wojskowe i wywiadowcze.

Słowa szefa brytyjskiego kontrwywiadu wzbudziły niemałe kontrowersje i oburzenie części mediów, komentatorów i rosyjskich polityków. Padły pod jego adresem oskarżenia o próbę wywołania "dyplomatycznego skandalu", który ma przykryć porażki jego służby, która nie radzi sobie z przechwytywaniem islamskich terrorystów przedzierających się na Wyspy Brytyjskie.

 - Te słowa nie odpowiadają rzeczywistości. Dopóki ktoś nie przedstawi dowodu, będziemy uważali te twierdzenia za bezpodstawne - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Szef brytyjskiego kontrwywiadu przyznał również, że równie wielkim zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii i Europy są islamscy terroryści posiadający swoich "bojowników" na terenie całej Unii Europejskiej - tylko w Wielkiej Brytanii, według ostrożnych szacunków, jest ich ok. 3 tysiące.

Jak dodał, z uwagi na to, że liczba prób ataków terrorystycznych jest coraz wyższa, nieuchronne wydaje się to, że prędzej czy później do takiego ataku dojdzie. Szef MI5 zapewnia jednak, że jego podwładni robią wszystko, by udaremnić każdy atak.

 - Liczba prób ataków jest niepokojąca i wyższa, niż doświadczyłem przez całą moją karierę, a pracuję w MI5 od 33 lat. Liczę na to, że wykryjemy i powstrzymamy większość z nich - powiedział Parker.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh, źródło: guardian
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News