Najnowszy sondaż jest pierwszym tak katastrofalnym badaniem dla Prawa i Sprawiedliwości, które długo utrzymywało silną pozycję. Jak wynika z najnowszego sondażu IBRIS, partia rządząca straciłaby większość. Jak zawsze przypominamy, że do każdego sondażu należy podchodzić z dystansem. 

Po zamieszaniu z ustawą aborcyjną oraz umową CETA, Prawo i Sprawiedliwość mocno straciło w sondażach. W najnowszym badaniu IBRIS, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na poparcie 29,3 proc. respondentów. To oznacza, że formacja nadal uzyskałaby najlepszy wynik, aczkolwiek to opozycja przejęłaby władzę mając odpowiednią większość.

Na drugim miejscu uplasowała się .Nowoczesna z poparciem 22,9 proc. badanych. Razem z Platformą Obywatelską (16,3 proc.) opozycja uzyskałaby wynik 39,2 proc.

W Sejmie znalazłby się jeszcze Kukiz’15 (6,8 proc.), SLD (5,3 proc.) oraz PSL (5,2 proc.). Progu nie pokonałyby partia Razem, Wolność, KNP oraz Prawica RP. 8 proc. respondentów nie było w stanie wskazać formacji, na którą oddałoby swój głos.

Gdyby scenariusz sondażowy się sprawdził, PO i .Nowoczesna mogłyby rządzić, aczkolwiek do samodzielnego sprawowania władzy potrzebowałyby jeszcze głosów PSL.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

...

Zobacz również