Pierwszy raz od lat drastycznie spada skala wyłudzeń VAT. Budżet zaoszczędzi miliardy

Pierwszy raz od lat drastycznie spada skala wyłudzeń VAT. Budżet zaoszczędzi miliardy

Budżet państwa zaoszczędzi kilka miliardów złotych. Wszystko przez uszczelnienie systemu zbierania podatku VAT. Dzięki nowemu prawu, które miało trafić w mafie wyłudzające VAT, a także większą precyzję służb ścigających podatkowych przestępców, polski budżet zachowa kilka miliardów złotych.

Wyłudzenie zwrotu podatku VAT to bardzo popularna praktyka wśród organizacji działających na granicy prawa. Takie podmioty zazwyczaj zajmują się utworzeniem dużych struktur, które obejmują swoim zasięgiem kilka państw.

Wydawane przez nie fałszywe faktury, które mają świadczyć o przepływie towarów między różnymi krajami UE, jest podstawą do domagania się zwrotu VAT. Pieniądze za nieistniejącą dostawę są oczywiście przelewane z jednego konta na drugie, przy czym oba należą do tego samego podmiotu. Nie ma więc żadnych strat.

W ten sposób szemrane organizacje dorabiają się wielkich fortun, same nie produkując prawie nic. Od lat takie wyłudzanie podatków to jeden z największych niszczycieli państwowego budżetu. Tylko w 2014 roku wykryto ponad 207 tys. fałszywych faktur poświadczających o wewnątrzwspólnotowym przepływie towarów. Co ciekawe, w 2015 roku takich faktur było 370 tys., co oznacza, że w ciągu roku ich liczba wzrosła o 75%.

Bieżący rok zapowiada się jednak jako sukces legislatywy i polskich służb. Pierwszy raz od lat liczba przestępstw podatkowych zmniejszyła się. Różnica między wpływami teoretycznymi z VAT, a rzeczywistymi zmniejszy się z 49 mld złotych do 45 mld, czyli o 8%. Oznacza to zaoszczędzenie 4 mld złotych przez budżet.

Fakt, że prace nad uszczelnianiem luki podatkowej w VAT są jeszcze w toku, dobrze rokuje na przyszłe lata. Bardzo prawdopodobne jest, że w kolejnych lata skala wyłudzeń VAT zmniejszy się jeszcze bardziej, co pozwoli zaoszczędzić kolejne miliardy.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: niewygodne.info pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News