Za sprawą wyników prowadzonych ekshumacji sprawa katastrofy smoleńskiej ponownie zawładnęła zainteresowaniem polskiej opinii publicznej. Z przeprowadzonych badań wynika, że szczątki wielu osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostało wymieszanych z innymi.
Sąd Najwyższy właśnie wydał pierwszy wyrok w jednej z takich spraw.

Incydent dotyczył zwłok księdza, który brał udział w feralnym locie 10 kwietnia 2010 roku. Jak się właśnie okazało, jego ciało zostało pomylone przez rosyjskich ekspertów z innym.

Po dwóch latach od pochówku okazało się najpierw, że głowa brata była z innymi szczątkami, a później stwierdzono pomylenie ciał. Siostra musiała brać udział w ekshumacji szczątków brata, sekcji zwłok i ponownym pogrzebie. Nie ma wątpliwości, że były to dla niej traumatyczne przeżycia – mówi pełnomocnik rodziny zmarłego księdza – adwokat Monika Strus-Wołos.

Siostra oraz siostrzeniec księdza wystąpili do sądu o wypłacenie dodatkowego zadośćuczynienia za sprawą fatalnej pomyłki. Wcześniej otrzymali oni łącznie 80 tysięcy złotych.

Rzeczywiście zadośćuczynienie zostało rażąco zaniżone – stwierdził sędzia Sądu Najwyższego – Jan Górowski.

Ostatecznie bliskim zmarłego księdza ma zostać wypłacone 300 tysięcy złotych odszkodowania. Jest to pierwszy taki przypadek, jednak za sprawą ostatnich informacji na temat zawartości trumien ofiar katastrofy smoleńskiej można spodziewać się, że będzie ich znacznie więcej.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl

...

Zobacz również

Zobacz również