Donald Trump w dniach 5 i 6 lipca odwiedził Polskę. Rozmawiał z Andrzejem Dudą, był obecny na konferencji Trójmorza oraz wygłosił przemówienie na warszawskim pl. Krasińskich.

Wizytę amerykańskiego prezydenta oceniły już zachodnie media, w tym The New York Times. Nowojorska gazeta skomentowała symbolikę przemówienia Trumpa – odbyło się przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Mówił przy tym o „walki o zachodnią cywilizację” oraz wspominał polskich bohaterów narodowych.

Pojawienie się Trumpa w miejscu symbolizującym opór Polaków przed tyranią zostało bardzo dobrze przyjęte – pisze New York Times.

Gazeta podaje także informację, że nieobecność prezydenta przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie, którego zastąpiła jego córka Ivanka przyjęta została przez gminę żydowską „krytycznie”.

BBC skupiło się natomiast na słowach Donalda Trumpa odnoszących się do walki z radykalnym islamem. Za najistotniejsze uznane zostało sformułowanie mówiące o tym, że „toczy się walka o zachodnią cywilizację”. Brytyjski gigant zwrócił też uwagę na słowa prezydenta chwalące Polskę.

Wskazał Polskę jako przykład kraju broniącego zachodnich wolności – podało BBC.

Z kolei francuska agencja AFP uznała deklarację o obronie art. 5 NATO, jako uspokojenie Polski i zauważa, że w Brukseli słowa takie nie padły.

źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również