Pierwsza pilotka ZEA sieje postrach wśród dżihadystów

Pierwsza pilotka ZEA sieje postrach wśród dżihadystów Źródło: fot. flickr.com/wikimedia.org/DF16

Mariam al-Mansouri jest pierwszą kobietą latającą w siłach powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej znaki rozpoznawalne to szminka, hidżab i myśliwiec F-16. Dla bojowników ISIS jest jednak znana pod innym pseudonimem.

Mariam pochodzi z wielodzietnej rodziny, ale od dzieciństwa marzyła o lataniu myśliwcami. Podczas wywiadu zdradziła, że jej rodzina cały czas ją wspierała. Dziewczyna wykonała tytaniczną pracę  walcząc ze stereotypami dotyczącymi płci. Przez kilka lat musiała pracować na lądzie, zanim w 2007 roku dowództwo sił powietrznych zgodziło się ją przyjąć. W międzyczasie ukończyła studia literatury angielskiej.

Tak została pierwszą kobietą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która lata wojskowymi samolotami. Dzięki determinacji i świetnemu wyszkoleniu szybko zyskała przydomek "postrach dżihadystów". To Mariam dowodziła pierwszymi nalotami na północną Syrię, w momencie dołączenia krajów arabskich do Stanów Zjednoczonych. Według przełożonych profesjonalnie prowadziła misję, wydając rozkazy podwładnym pilotom myśliwców.

Pani major jest zachwycona swoją pracą. Uważa, że udało się jej spełnić marzenie z dzieciństwa. Według niej kluczem do sukcesu była pasja do lotnictwa i miłość do kraju.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :
wk źródło: kobieta.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News