Przewodniczący Narodowego Komitetu ds. Eutanazji nie ujawnia szczegółowych danych, natomiast zastrzega, że śmiertelnie chore dziecko stanowiło szczególny przypadek. Zgodnie z prawem rodzice musieli podpisać zgodę na śmierć dziecka.

Dziecko jest pierwszym nieletnim poddanym zabiegowi eutanazji w Belgii od 2014 roku, kiedy w życie weszły zaostrzone przepisy podnoszące dopuszczalny wiek pacjenta poddanego tej procedurze. Przewodniczący Narodowej Komisji ds. Eutanazji potwierdził, że w zeszłym tygodniu przeprowadzono ten zabieg malcu.

Belgia jest jedynym krajem, który zezwala na eutanazję osób nieletnich. Aby ją przeprowadzić trzeba przedstawić racjonalne argumenty oraz pacjent musi być w finalnym stadium choroby. Belgijski rząd zalegalizował tą procedurę w 2002 roku. Od 2003 roku do 2013 aż 8752 pacjentów zdecydowało się na ten sposób odejścia ze świata.

Według zmienionego w 2014 roku prawa eutanazja na terenie tego państwa jest dopuszczalna tylko w przypadkach, gdy stan medyczny pacjenta jest beznadziejny, ból towarzyszący chorobie jest nieznośny i nie może być załagodzony, a chory pomimo terapii umrze w krótkim okresie czasu.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

wk źródło: mirror.co.uk

...

Zobacz również