Pierwsza duża porażka Trumpa. Czołowy projekt nie wypalił

Pierwsza duża porażka Trumpa. Czołowy projekt nie wypalił

Głosowanie w Kongresie odwołane. Nowy system opieki zdrowotnej  zaproponowany przez administrację Donalda Trumpa nie zastąpi Obamacare. 

Piątkowe głosowanie w sprawie American Health Care Act, który miał zastąpić Obamacare odwołano. Projekt nie otrzymał wystarczającego poparcia zarówno ze strony Demokratów, jak i Republikanów.

Według 'The Washington Post' decyzję o odwołaniu głosowania podjęli wspólnie republikański spiker w Kongresie, Paul Ryan i prezydent Trump, kiedy pewnym stało się, że nowy system zdrowotny nie otrzyma poparcia wymaganej liczby członków Partii Republikańskiej.

Amerykańskie media donoszą, że przeciwko nowemu systemowi było aż do 35 Republikanów, głosując wspólnie z Demokratami za utrzymaniem Obamacare. Prezydent nie ukrywał rozgoryczenia. American Health Care miał być jednym z jego sztandarowych projektów.  Już podczas kampanii wyborczej zapowiedział zastąpienie systemu Baracka Obamy Obamacare czymś "tańszym i lepszym". Przy okazji obwinił za porażkę Demokratów.

 - Nie udało nam się zdobyć głosów Demokratów i byliśmy trochę niezdecydowani, nieznacznie, ale wciąż. Zdecydowaliśmy się więc to odrzucić. Gdyby Demokraci byli cywilizowani i zjednoczeni, udałoby się przyjąć ten świetny system.  - skomentował sprawę Trump.

Paul Ryan nazwał odrzucenie AHCA "rozczarowaniem".

 - Nie będę udawał: to dla nas rozczarowujący dzień. Robienie wielkich rzeczy jest trudne - powiedział.

W zupełnie innym tonie wypowiedziała się Nancy Pelosi, liderka mniejszości demokratycznej w Kongresie.

 - To zwycięstwo Amerykanów - mówi zadowolona.

Szacuje się, że system Obamacare zapewnił pomoc medyczną około 20 mln obywatelom, którzy nie posiadali wcześniej ubezpieczenia. Był jednak mocno krytykowany za obowiązkową wpłatę bardzo wysokich składek. Pomimo drastycznej obniżki składek, American Health Care Act nie był popularny zarówno wśród organizacji zrzeszających lekarzy, szpitale, ale także samych Amerykanów.

W sondażu zaprezentowanym przez BBC, za wprowadzeniem nowego systemu było zaledwie 17 proc. badanych. Zdania są w tej sprawie podzielone. Jednym nie podobały się wprowadzone zmiany,drudzy uważali, że reforma jest niewystarczająca i powinna iść znacznie dalej.

 System zdrowotny Trumpa zakładał m.in. ograniczenie federalnego dofinansowania dla programu MediCaid, który zapewnia opiekę medyczną dla Amerykanów o niskich zarobkach. Dodatkowo zezwalał firmom ubezpieczeniowym na zwiększenie wysokość składek dla emerytów oraz zawieszał na minimum rok dofinansowania dla promującej świadome rodzicielstwo organizacji Planned Parenthood.

Biuro ds. budżetu w Kongresie oszacowało, że nowy system będzie droższy, niż początkowo zakładano, a liczba nieubezpieczonych Amerykanów do 2026 r. wzrośnie do 24 mln.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News